Elma'nın Hiç Bilinmeyen Bir Özelliği Ortaya Çıktı! Beyine Öyle Bir Etkisi Var Ki!

Elma'nın Hiç Bilinmeyen Bir Özelliği Ortaya Çıktı! Beyine Öyle Bir Etkisi Var Ki!

Elma'nın bilinmeyen bir özelliğini araştırmacılar ortaya koydu. Meğer günde bir tane elma yemek beyinde öyle bir etkiye yol açıyormuş ki... Bilim insanlarından elma ile ilgili şaşırtan açıklamalar geldi.

Elma üzerinde araştırma yapan bilim insanları, beyin organı ile arasındaki bağı görünce şaşkınlık geçirdiler. Bilim insanlarının ortaya koyduğuna göre elma, beyinde yeni hücre üretiminde etkili oluyor. Yani elma yediğimizde beynimizde yeni hücreler oluşuyor.

Araştırmayı ise Avustralya'daki Queensland Üniversitesi ve Almanya'daki Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi'ndeki bilim insanları ortak olarak gerçekleştirdi. Bilim insanlarının açıklamalarına göre, bazı bitkiler tüketildiğinde kişide yüksek konsantrasyonu sağlayan nörojenezi sürecini başlatıyor. Yani, beyinde oluşan yeni nöronlar sayesinde nörojenezi süreci başlıyor, bu da konsantrasyonu zirveye çıkarıyor.

Fiziksel aktiviteler de aslında bu süreci tetikliyor ancak bilim adamlarının ortaya koyduğuna göre araştırmada kullanılan meyveler, aynı etkiyi sağlıyor.

Hafızayı destekliyorlar

Araştırmanın sonuçları ise Stem Cell Reports dergisinde yayınlandı. Buna göre ise hem elma hem de başka meyveler, hafıza ve bilişsel işlevleri desteklemeye yardımcı olmakta. Bunu da beyinde başka hücreler üreterek sağlıyorlar.

Etkiye yok açan madde ise meyvelerin içerisinde bulunan doğal bitkisel besin bileşenleri oluyor. Bilim insanlarının belirttiğine göre, sadece kırmızı elma değil, yine kırmız üzün ve yeşil çay da aynı etkiyi saplamakta. 

Daha insanlar üzerinde denenmedi

Bilim insanlarının belirttiğine göre ise çalışma henüz başlangıç seviyesinde. Şimdilik hayvanlar üzerinde uygulanan sonuçlar şaşırtıcı olsa bile, sadece fareler üzerinde yapılan deneyler tam olarak gerçeği yansıtamaz. Bu nedenle bilim insanları, yakın zamanda insan denekleri de kullanacaklarını duyurdular. Sonuçları ise herkes heyecanla merak ediyor.

Elma ya da yeşil çay 

Bu süreçte de konsantrasyon gerektiren durumlardan önce bir adet sulu mis gibi elma yiyebiliriz. Kahveden daha iyi uyku açan elmanın yanında yine konsantrasyonu arttırmak için yeşil çay özellikle tavsiye ediliyor. Çünkü yeşil çay kahve gibi birden ayıltmaz, sakinleştirerek konsantrasyonu sağlayarak daha iyi bir odak sağlar.