Elvan: “Sen Kendi İşine Bak Avrupa. Sana Ne?”

Elvan: “Sen Kendi İşine Bak Avrupa. Sana Ne?”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Avrupa ülkelerinin "hayır" kampanyası yürütmelerini ve İsviçre'de üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir...

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Avrupa ülkelerinin "hayır" kampanyası yürütmelerini ve İsviçre'de üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir silahın bulunduğu pankartı eleştirerek, "Sen kendi işine bak. Sen Avrupa'ysan Avrupa'daki halkla uğraş. Bizim işimize karışamazsın. Avrupa olarak kalkıp da "hayır" kampanyası yürütme. Sana ne" dedi.

Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Elvan, referandum çalışmaları kapsamında geldiği Mersin'de sanayi sitesi esnafı ile buluşarak, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği oylamasında "evet" desteği istedi. Merkez Akdeniz ilçesindeki Tırmıl Sanayi Sitesi'ni ziyaret eden Elvan, kampanya otobüsü üzerinden esnafa ve sanayi sitesi çalışanlarına seslenerek, 30 yılı aşkın süredir Mersin ekonomisine ve üretimine verdikleri katkılar dolayısıyla teşekkür etti.

"Güçlü hükümet varsa Türkiye büyüyor, güçleniyor, zayıf hükümet varsa Türkiye küçülüyor"

Türkiye'nin önemli bir süreçten geçtiğine işaret eden Elvan, 16 Nisan'da halk oylaması yapılacağını anımsattı. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin, Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte anayasa değişikliğinin Türkiye'nin bekası ve geleceğinin teminat altına alınması için olmazsa olmaz düşüncesiyle birlikte yola çıktıklarını dile getiren Elvan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin il il, ilçe ilçe dolaşıp neden "evet" denilmesi gerektiğini vatandaşlara anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Kendilerinin de anayasa değişikliğine neden ihtiyaç duyduklarını anlattıklarını ifade eden Elvan, "Dünya öyle bir süreçten geçiyor ki, bir anlamda yeniden şekilleniyor. Eğer güçlü hükümetiniz, gücünüz yoksa ne yaparsanız yapın boşuna. Güçlü olmak zorundasınız. Güçlüyseniz masada yumruğunuzu vurabilirsiniz ama gücünüz, güçlü hükümetiniz yoksa hem içeride hem de dışarıda başarılı olabilmeniz mümkün değil" diye konuştu.

Son 15 yıllık dönemde Türkiye'yi dörde katladıklarını, bir Türkiye'nin üzerine dört Türkiye daha inşa ettiklerinin altını çizen Elvan, hedeflerinin 2023'te milli geliri 2 trilyon dolara yükseltmek olduğunu kaydederek, "Güçlü hükümet varsa Türkiye büyüyor, güçleniyor, zayıf hükümet varsa Türkiye küçülüyor. Manzara bu, geçmişin tecrübeleri de bunu gösteriyor. Biz de diyoruz ki, artık 20-30 yıl sonrasını düşünmemiz lazım. Bugün güçlü bir AK Parti Hükümeti var ama biz geleceğimizi düşünmek zorundayız. Biz zayıf hükümetlere, koalisyonlara, o kısır çekişmelere artık ülkeyi heba etmek istemiyoruz. Yeni dönemde siz ne derseniz o olacak" ifadelerini kullandı.

"Ben bile bakan olarak bıktım artık. Biz bürokratik engellerden kurtulmak istiyoruz"

Bürokrasinin ağır işlemesini eleştiren ve bakan olarak kendisinin bile artık bıktığını belirten Elvan, Tırmıl Sanayi Sitesi'ni örnek göstererek, şunları söyledi:

"Şu sanayi sitesinin kurulması 4-5 seneyi almıştır. Bir organize sanayi bölgesi kurmak istiyorsunuz, 4-5 senede kurabiliyorsunuz. Nedir problem? Bürokrasi. Diyoruz ya "bürokratik oligarşi', bizim artık bu bürokratik engellerden kurtulmamız lazım. Bürokrasiden şikayet etmeyen bir kişi var mı aranızda? Devlet dairesine gidiyorsunuz şikayet ediyorsunuz, oraya gidiyorsunuz "işimiz yapılmadı" diyorsunuz. İşte artık buna son vermek istiyoruz. Ben bile bakan olarak bıktım artık. Bürokrasiyle uğraşmak o kadar zor bir şey ki, bir işletme açacaksınız bir Bakanlıktan izin alıyorsunuz bir başka Bakanlığa, oradan gidiyorsunuz bir başka Bakanlığa. Bir bakmışsınız ki, 2-3 yıl geçmiş. Halbuki bunun 1-2 ayda halledilmesi lazım. Yeni sistemde yürütmeye, hükümete verilen yetkiyle gerekirse 3 Bakanlığın müsteşarı bir araya gelip aynı gün sorunu çözecekler. Biz bu bürokratik engellerden kurtulmak istiyoruz. Artık yatırımlar, üretimimiz, ihracatımız, istihdam için hızlı hareket etmek zorundayız."

"Gece-gündüz "hayır" kampanyası yürütüyorlar"

"Biz, Türkiye'yi dünyanın en güçlü ülkelerinden biri yapmak istiyoruz. Türkiye'yi küresel güç yapmak istiyoruz" diyen Elvan, "hayır" kampanyası yürüten Avrupa ülkelerine yüklendi. Elvan, "Bakınız, Fethullahçı Terör Örgütü Avrupa'da, PKK bölücü terör örgütü Avrupa'da. Gece-gündüz "hayır" kampanyası yürütüyorlar. Niye yürütüyorlar? Bizim için mi yürütüyorlar? Türkiye'nin geleceği için mi yürütüyorlar? İnanıyor musunuz Türkiye'yi sevdiklerine o teröristlerin? Burada elbette "hayır" oyu vermek isteyenler de olabilir. Ben "evet" oyu verecek olana da "hayır" oyu verecek olana da saygı duyarım. Ama bugün Avrupa kalkmış Türkiye'deki "evet" kampanyasına karşı "hayır" kampanyası yürütüyorsa bölücü terör örgütü, Fethullahçı Terör Örgütü "hayır" kampanyası yürütüyorsa düşünmeniz lazım. Acaba Avrupa niye "hayır" kampanyası yürütüyor diye sormanız lazım. Acaba niye PKK terör örgütü "hayır" kampanyası yürütüyor diye sormanız lazım" şeklinde konuştu.

"Sen kendi işine bak Avrupa. Sen bizim işimize karışamazsın. Sana ne. Sen ne oluyorsun?"

Avrupa ülkelerinin "hayır" kampanyaları çerçevesinde televizyonlarında yayınlar yaptıklarına dikkat çeken Elvan, son olarak İsviçre'de açılan pankarta işaret ederek, şöyle devam etti:

"İsviçre'de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın resmini koyuyorlar, yanına da bir silah koyuyorlar ve Cumhurbaşkanımızı öldürmek istediklerini ifade ediyorlar. Sen kendi işine bak. Sen Avrupa'ysan Avrupa'daki halkla uğraş, Avrupa'ya bak. Sen bizim işimize karışamazsın. Bu ülkenin halkı ne karar verirse o olacaktır. Biz halkımızın ne söylediğine her zaman riayet ederiz ve saygı duyarız. Ama sen Avrupa olarak kalkıp da "hayır" kampanyası yürütme. Sana ne? Sen ne oluyorsun? Bizim büyümemizden rahatsızlar. Bizim büyük yatırımlarımızdan, mega projelerimizden rahatsızlar. Türkiye'nin güçlenmesinden rahatsızlar."

Elvan: “Sen Kendi İşine Bak Avrupa. Sana Ne?”

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.