Emekli Maaşlarına Yansıyacak Temmuz Ayı Zammında Gelişme! 2021 Senesi İçin Temmuz Ayı Zammının Oranı...

Emekli Maaşlarına Yansıyacak Temmuz Ayı Zammında Gelişme! 2021 Senesi İçin Temmuz Ayı Zammının Oranı...

Milyonlarca emeklinin beklediği haber nihayet geldi. Senede iki kez enflasyon oranlarına göre yansıyan emekli zamlarını bekleyen emeklilerin maaşları ne kadar olacak? Enflasyon verilerine göre maaşlara yapılacak temmuz ayı zammı...

Milyonlarca emeklinin beklediği zam haberi sonunda geldi. Yılda iki kez yapılan emekli zamları için temmuz ayında gelecek zam oranı merak ediliyordu. Senenin ilk dört ayının enflasyon verileri belli oldu. Altı aylık enflasyon verilerine göre yapılacak emekli zamları için analistler tahminlerini paylaştı.

Temmuz ayında belli olacak

Altı aylık enflasyon verilerine göre yapılan emekli maaşı zamları için ilk dört ayın enflasyon oranları ortaya çıktı. Haziran ayının enflasyon verileri Temmuz ayının ilk günlerinde belli olacak. Temmuz ayında beli olacak olan enflasyon verileri ile emekli zammının ne kadar olacağı kesinlik kazanacak.

Mayıs ile Haziran ayı için enflasyon oranları henüz ortaya çıkmadı. Ancak ilk dört ayın verileri ile beraber beklenti anketleri de dahil edilerek bir takım hesaplamalar gerçekleştiriliyor. Yapılan beklenti anketlerinin sonucunda Temmuz ayında gelecek altı aylık enflasyon oranının yüzde 7,66 oranında gerçekleşeceği öne sürülüyor.

Temmuz ayının başında zam oranları kesinlik kazanacak. Daha öncesinde Ocak ayında emekliler için bir önceki altı aylık enflasyon oranında yapılan zam yüzde 8,36 olmuştu. Ocak ayının zammından sonra en düşük emeklilerin maaşları şu şekilde oldu;

En düşük ücretler ne kadardı?

SSK ile Bağ-Kur için verilen en düşük emekli aylıkları bakıldığında 2020 Temmuz ayında SSK'dan 2000 senesinden önce emekli olanlar için 2020 Temmuz ayında ödenen emeli aylığı 2233 lira, 2021 Ocak ayında 2420 lira olmuştu. SSK'dan 2000 senesinden sonra emekli olanların 2020 senesinin Temmuz ayında ödenmeye başlayan emekli maaşı 1500 lira olan emekli maaşı 2021 senesinin Ocak ayında da 1500 lira olmuştu. 

Bağ-Kur'da esnaf için 2020 Temmuz ayında ödenen emekli maaşında 1627 lira olan miktar 2021 Ocak ayında 1763 lira oldu. Bağ-Kur'dan tarım emeklileri 2020 senesinin Temmuz ayında 1534 lira olan emekli aylığı 2021 senesinde 1662 lira olmuştu.

En Yeniler