Emekli Olmak istiyorsanız toplu ödeme fırsatı başvurana ödemesi yapılıyor

Emekli Olmak istiyorsanız toplu ödeme fırsatı başvurana ödemesi yapılıyor

Emekli Olabilmek için Yıllarca pirim ödüyor vatandaşlar. Ancak bazı hakları olduğu halde yararlanmıyorlar. Ödedikleri pirimlerle ilgili.

Emeklilik bekleyenlere toplu ödeme fırsatı başvuran parasını alacak
Milliyet gazetesi bugün çarpıcı bir haberi internet sitesinde okuyucuya sunmuş. SGK'dan nasıl toplu ödeme alınır diye. Toplu ödeme Almak için SGK'dan bazı kurallar var: Bu bilgilendirmedeki kurallar doğrultusunda sizlerde SGK'dan toplu ödemenizi alabilirsiniz:


Bilgiler Milliyet Gazetesi İnternet Sitesinde yayınlanmış olup daha ayrıntılı bilgiler için bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğünden şartları taşıyorsanız bilgi alabilirsiniz
İşte herkesin bilmesi gereken o kurallar:


Prim ödemesi nasıl toplu geri alınır? 
Emekliliğe hak kazanamayan pek çok kişi, hizmet borçlanması ile de emekliliğe hak kazanamıyorsa vatandaşlara ödedikleri primleri toplu olarak geri alma hakkı sunuluyor. Toplu prim iadesi almak isteyen vatandaşların resmî olarak başvuruda bulunması gerekir.


Prim iadesi almak üzere başvuruda bulunacak olan kişilerin SGK’ya bağlı olarak hizmet akdine bağlı 4A veya kendi hesabına ya da ismine bağlı 4B sigortalılık statüsünde çalışmıyor olması gerekir.
4A, 4B ve 1 Ekim 2008 tarihinden sonra 4C kollarından birinde çalışan kişilerin emeklilik için gerekli olan yaş ve hizmet sürelerinin tamamlanmış olması gerekir. Bu hizmet süresi kadınlar için 20 yıl, erkekler için de 25 yıl olarak belirlenmiştir.

Birden fazla işte çalışan kişilerin atına yapılan toplam prim ödemelerinin asgari ücretin 7.5 katında olması halinde aradaki farkın iade edilir. Tavan olarak belirlenen tutarı aşan kişilerin primlerini geri alabilmeleri için 10 yıl içinde başvuruların yapılması gerekir.

Toplu ödeme geri alma başvurusu nasıl yapılır? 


Sosyal Güvenlik Kurumundan toplu prim ödemesini alabilmek için resmî bir başvuru yapılması gerekir.


Başvuru yapılmadığı durumda ödeme yapılması mümkün değildir. Kişiler prim ödemelerini alabilmek için ikametlerinin bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Kurumu ilçe merkezlerine dilekçe yazarak başvuruda bulunmaları gerekir.


Toptan ödeme alan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında yeniden sigortalı olarak işe başlaması durumunda ihya sistemi devreye giriyor.
Ödeme alan vatandaşların emekliliğe hak kazanması için ödeme aldıkları prim miktarı kadar yeniden yatırmaları durumunda emekli olmaya hak kazanırlar.
Bu sayede pek çok kişi emekli olamasa bile ödediği primleri toplu olarak alma ve bir açığını kapatma imkanı da buluyor.