Emekli olmayı bekleyen vatandaşlara kötü haber emekli olup keyiflerine bakamayacaklar

Emekli olmayı bekleyen vatandaşlara kötü haber emekli olup keyiflerine bakamayacaklar

Milyonlarca emekli olmak isteyen vatandaş varken gelen son bir rapor gerçekten gerçekleri gözler önüne serdi! İşte pek fazla yerde gündem olmayan o detaylar..

Emekli olurum keyfime bakarım diyorsanız şu şartlarda zor görünüyor. Milyonlarca kişi emekli olmayı beklerken bugünkü şartlarda emekli maaşıyla geçinmek zor olduğundan ne yazık ki binlerce emekli yeniden çalışmak zorunda kalıyor.

Artan gıda fiyatları ve fatura fiyatlarına ek olarak bir emekli üstüne birde kirada yaşıyorsa geçinmesi oldukça zor olduğundan mecburen kredilere yöneliyor.

Emeklilik zamanında arkama yaslanır keyfim keyf diyerek yaşar ve gezilere çıkarım diyen emekliler ne yazık ki pek yok.

Fatih Portakal şimdilerde emekliliğini yaşarken herkes imrenerek sosyal medya paylaşımlarını takip ediyor.

Herkesin Fatih Portakal gibi olmadığını gösteren bazı veriler var: Bu verileri Sözcü gazetesi yayınladı:

Sözcü gazetesinden Nuray Tarhan'ın haberine göre 2018 yılı verilerine göre, emeklilik yaşı ortalaması diğer ülkelerden nispeten düşük olduğu halde Türkiye, erkeklerde 15.3, kadınlarda 19.8 yılla en az yaşam süresine sahip 32'nci ülke konumunda.

FRANSIZLAR ŞANSLI

Vatandaşları en uzun emeklilik süresi yaşayan ülke ise Fransa. Erkeklerin 22.7, kadınların 26.9 yılla, emeklilerinin ortalama 24.8 yıl yaşadıkları Fransa'yı, ortalama 24.2 yılla İtalya, 24.1 yılla İspanya ve Yunanistan, 23.6 yılla Lüksemburg ve 23.3 yılla da Belçika izliyor.

Sıralamada Türkiye'den kötü durumda olan sadece 4 ülke var. Şili 17.2 yılla 33'üncü sırada yer alırken, Letonyalılar emekli olduktan sonra ortalama 16.8, Meksikalılar 15.1, Güney Koreliler ise 14.6 yıl yaşıyor.

13 milyon emekli mutsuz ve yoksulü

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan araştırmaya göre, Türkiye'de sayıları 13 milyonu aşkın emekli ve hak sahibi yoksul ve mutsuz. 2008'de hükümet tarafından “reform” adı altında sosyal güvenlik mevzuatında yapılan değişikliklerin emekli aylıklarının düşmesine neden olduğu vurgulanan rapora göre, yeni emekliler arasında asgari ücretin altında aylık alanların sayısı giderek artıyor. Nitekim Mart 2020'de emekli aylıklarının 1.500 TL'ye tamamlanması kararı alındı ancak fark Hazine tarafından ödendiği için Temmuz 2020'de emekli aylıkları 1500 TL'nin altında olan emekliler zam alamadı.
 

Sözcü

En Yeniler