Emekliler İçin Büyük Tehlike! Bu Durum Tespit Edilirse Emeklilik İptal Olur ve Ödenen Para Geri Alınır

Emekliler İçin Büyük Tehlike! Bu Durum Tespit Edilirse Emeklilik İptal Olur ve Ödenen Para Geri Alınır

Emekli olanlar ve emekli adayları bu duruma mutlaka dikkat etmeli. Tespit edilmesi halinde primler yanıyor! Emeklilerin aylıkları kesiliyor ve ödenen miktarlar geri talep ediliyor. Emeklileri ilgilendiren kritik durum...

Emeklilikte büyük tehlike. Fiilen işte çalışmamasına rağmen çalışıyormuş gibi gösterilen vatandaşların bu durumu tespit edilirse emeklilik hakları geri alınacak. Çalışmadığı halde sigortalı görünen kişiler tespit edilirse prim, emekli maaşı ve sigorta süresi iptal edilir. Eğer kişi emekli olduysa aldığı tüm maaşlar geri alınıyor. Hatta işin ucunda hapis cezası bile gelebilir.

Tespit edilmesi durumunda...

Türkiye'de vatandaşlar 4/a kapsamında sigortalı olmak için işverenle bağlı olarak çalışmalı. Kişi eğer sahte sigorta yaptırırsa bunun çok ağır yaptırımları olacaktır. Sahte sigorta tespit edildiğinde sigortalı görünen kişinin süresi anında iptal ediliyor. SGK söz konusu kişinin primlerini siliyor ve kendisine gelir yapıyor. 

Sağlık bedeli de geri isteniyor, ölen kişinin mirasçılarından talep ediliyor

Eğer sahte sigortası olan kişi tespit edilirse herhangi bir sağlık hizmeti almışsa bunun bedeli faizle beraber geri alınıyor. Sigortadan emekli olan ancak sonrasında sahte sigorta yaptırdığı ortaya çıkarsa o zaman emeklinin maaşı kesiliyor. Bunun yanında emekli olan kişiden tespit süresine kadar aldığı emekli maaşları geri isteniyor. Belgede sahtecilik suçu nedeniyle de sahte sigorta yaptıran kişilerin hapis cezasına çarptırılması bile söz konusu olabiliyor.

Sahte emekliliği tespit edilen kişi eğer hayatını kaybettiyse o zaman da borçlar için istenen miktar mirasçılara kalıyor. 

Bunları yapmayın

Sigortalılık günümüzde bir zorunluluk haline geldi. Kişilerin yaşlılık dönemlerinden geçinme garantisi olan sigortalılık hakkında kayıtlara geen pek çok dolandırıcılık vakası var. Bazı işverenler evrakta sahtecilik ile çalışanlarına sahte sigorta yaptırarak çalışanlarını mağdur edebiliyor. Hele ki bu durumun tespiti emeklilik döneminde gerçekleşirse vatandaş maaşı kesildiği için zor durumda kalıyor. 

Bunun yanında bazı vatandaşlar da çalışmadıkları halde kendilerini sigortalı gösterebiliyorlar. Bu noktada cezai yaptırımın bilincine varmak ve bu dolandırıcılığa dahil olmamak gerekli. İşverenlere düşen büyük görev ise kimseye "hatır sigortası" yapmamak. 

En Yeniler