Emeklilere Yüksek Maaş Alma Fırsatı Doğdu! Birçok Kişi Bu Durumun Farkında Bile Değil...

Bu konu milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiriyor. Aynı zamanda ömür boyu alınacak maaşı da etkiliyor. Bu işlem yapıldığı durumda daha yüksek emekli maaşı almak söz konusu hale geliyor.

Emeklilere Yüksek Maaş Alma Fırsatı Doğdu! Birçok Kişi Bu Durumun Farkında Bile Değil...
Yayınlanma Tarihi : 23 Haziran 2021 09:59

Tüm emekliler aralık ayının gelmesi ile birlikte adeta emekli maaşına gelecek olan zam oranına kilitlendi. Daha emekli olmayan kişiler için ise ne zaman emekli olmanın kendileri için daha kazançlı olacağını araştırıyor.

Emekli olmaya gün sayanların merak ettiği konuların en başında 'Ne zaman emekli olurum? Emekli olursam ne kadar maaş alırım?' sorular yer alıyor.

Emeklilik tarihi yaklaşanlar, daha yüksek emekli aylığı almak için dilekçenin yılbaşından önce mi yoksa sonra mı verilmesi gerektiğini araştırıyor.

Emekli aylığının miktarı, kişilerin prim ödeme gün sayısıa, aylık bağlama oranı ve çalışırken SGK’ya bildirilen prime esas kazançları üzerinden hesaplama yapılıyor. Çalışırken bildirilen bu kazançların emeklilik dilekçesi iletilen dönemdeki güncel değeri, güncelleme katsayısıyla belirleniyor.

Güncelleme katsayısı, 2008 senesinden sonraki çalışmalar için tüketici fiyat endeksi artışının tümü ile gayri safi yurtiçi hasıladaki (GSYH) artışın % 30’u göz önüne alınarak tespit ediliyor. Aynı prim gününe sahip olanlar ve aynı kazanç alarak çalışan kişilerin emekli aylıkları, bazı senelerde emeklilik dilekçesi verdikleri tarihe göre büyük oranda değişebiliyor.

Bu sebeple, 4/a (SSK) ve 4/b (BAĞ-KUR) statüsünde çalışan vatandaşlardan yıl sonuna doğru emekli olmayı isteyen vatandaşlar için emeklilik dilekçesinin kasım-aralık ayında mı yoksa ocak ayında mı verileceği de oldukça önem taşıyor. Çünkü ilk emeklilikte bağlanan aylık farkı, vatandaşların hayatının geri kalanında alacakları emeklilik maaşları tutarını etkileyebiliyor.

Makas Açıklığına Dikkat!


Emekli maaşı dilekçesinin ne zaman verileceği hakkında karar verilirken, yıl içerisinde emekli aylıklarına yapılan zam oranıyla o yıl için daha sonra belirlenecek olan güncelleme katsayısı arasındaki makas açıklığını incelemek gerekmektedir. Makas açıklığı yüksek değilse aralık ya da ocak ayında dilekçe vermek arasında pekte bir fark olmayacak.

Bu tür senelerde dilekçeyi kasım ya da aralık ayında vermek, 1-2 ay önce emekli maaşının bağlanmasını sağlamış olduğu için avantajlı bir durum olur. Güncelleme katsayısı, senelik TÜFE artış oranı + GSYH artışının %30’unun toplamıyla oluşur. Gayri safi yurtiçi hasılada yüksek artışın olması beklenen senelerde güncelleme katsayısı, yıl içinde emekli maaşına yapılan artış oranından daha fazla çıkar. Bu şekildeki senelerde ocak ayını beklemek daha avantajlı olacaktır.

2020 Yılında Güncelleme Katsayısı Ne Olacak?


Bu yıl Sosyal Güvenlik Kurumu ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına ocak ayında %6.50, şubat ayında %5,75 olmak üzere kümülatif %12.62 oranında artış uygulandı. Merkez Bankası son enflasyon raporunda 2020 senesi enflasyon tahminini % 12.1 olarak düzenledi.

Orta Vadeli Program’da ise 2020 senesi Gayri Safi Yurtiçi Hasıla artışı binde 3 şeklinde öngörüldü. TÜİK’in geçen hafta belirttiği verilere göre, 11 aylık dönemde enflasyon oranı % 13.19 olarak gerçekleşti. O zaman, bu durumda bu sene emeklilik dilekçesini aralık ayında verilmeli mi, yoksa ocak ayını mı beklemeli?

Yüksek Emekli Aylığı İçin Ne Zamanı Beklemeli?


Ocak ve temmuz aylarında emekli maaşlarına uygulanan artış sırasıyla % 6.49 ve % 5.75 olurken, 2020 sene sonu enflasyonu söz gelimi % 9’da kalacaksa ve 2020 senesi büyüme rakamı da eksi olacaksa emeklilik dilekçesini vermek için aralık ayını seçmek gerekir. Buna karşılık, söz gelimi 2020 senesi enflasyonunun % 15, büyüme rakamının da % 5 olacağı görülürse, bu durumda emeklilik dilekçesini ocak ayında vermeniz emekli aylığınızda yaklaşık % 3’lük bir artış manasına gelir.

Sonuç olarak, karar vermek için senenin sonuna doğru rakamların netleşmesini beklemek gerekmektedir. Diğer yandan emeklilik dilekçesi verirken kıdem tazminatı konusunu da dikkat edilmelidir. Çünkü kıdem tazminatı tavanı her sene ocak ve temmuz aylarında yükseltiliyor. Giydirilmiş aylık brüt ücretiniz 7,117 TL’den fazla ve çalışma süreniz de uzun ise aralık ayı yerine ocak ayında emeklilik dilekçesi vermeniz daha avantajlı olacaktır.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!