Emeklilerin Alacağı İkramiyeyle ilgili önemli gelişme var

Emeklilerin Alacağı İkramiyeyle ilgili önemli gelişme var

Emekli maaşı alanlar ve bayram ikramiyesinden faydalananları ilgilendiren gelişme... Sonunda belli oldu, ikramiye ile alakalı olarak beklenen haber geldi. hem Ramazan hem de Kurban Bayramı'nda yatacak ikramiyeler...

Emeklilerin son günlerde merak ettiği haber sonunda geldi. Bu seneki bayram ikramiyeleri de önceki senelerdeki gibi bin lira olarak ödenecek. Ramazan Bayramı'nda verilecek olan ikramiyelerin ne zaman ödeneceği de belli oldu...

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nda emekli olanların alacağı ikramiyelerin ne zaman ödeneceği belli oldu. İkramiyeler yine Ramazan ayının son haftası ödenmeye başlayacak. Yani emeklilerin büyük kısmı bayram gelmeden maaşlarını almış olacak.

Bayramdan önce hesaplara yatacak

Bin lira olarak ödenecek bayram ikramiyesi 6 mayıs tarihinde hesaplara yatmaya başlayacak.  Bayramın birinci günü olan 13 Mayıs tarihine kadar ödemelerin tamamlanması bekleniyor.

Sekiz milyonu aşkın işçi, iki buçuk milyondan fazla Bağ-Kur emeklisi ve iki milyonu aşkın memur emeklisi ile toplamda 13.1 milyon emeklinin idari izin ile üç buçuk gün olacağı tahmin edilen bayram tatillerinden öncesinde biner lira hesaplarına yatacak.

İkramiyelere zam için emekliler Cumhurbaşkanına bir mektup yönlendirmişlerdi. Ancak pek çok bildiriye cevap gelmedi. İki senedir aynı şekilde verilen ikramiyeler bu sene de Ramazan Bayramında bin, Kurban Bayramında da bin lira olmak üzere toplamda iki bin lira olarak ödenecek.

Emekliler haricinde kimler ikramiye alıyor?

Bayram ikramiyesinden emekliler dışında ölüm aylığı alanlar, şehit yakınları ile gaziler, geçici köy korucuları, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, şampiyon sporcular, şeref aylığı alanlar, terör zararı görerek aylık bağlanan siviller ile hayatını kaybedenlerin yakınları ve Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazilerine ödeniyor. Meslek hastalığı ya da iş kazası geçirenlere de belli oranlarda ikramiye ödeniyor.

Emekli ikramiyeleri haczedilebilir mi?

Sistemde emeklilerin maaşları haczedilemiyor. Bu durum sadece nafaka ya da SGK borcu olanları kapsamıyor. Borcu olan kişiler ve haciz kararı alanların emekli maaşlarına dokunulamıyor. Bayram ikramiyelerinde de aynı durum geçerli olacak ve haciz konamayacak.