Emeklilerin ücretsiz yararlanabileceği açıklandı!

Emeklilerin ücretsiz yararlanabileceği açıklandı!

Milyonlarca emekli merak ediyordu. Ancak endişelenmelerine gerek yok ücretsiz yararlandıkları ortaya çıktı..

Son günlerde Genel Sağlık Sigortası prim borcu çıkan vatandaşlar endişe ederken bir çok emekli vatandaş ise borcu olup olmadıklarını merak ederek endişeye kapılıyor hatta sorgulama yaptırmak istiyorlar. Oysa endişelerini gerektirecek bir durum olmadığı ortaya çıktı.

Bilindiği gibi çıkarılan yeni yasayla birlikte Genel sağlık sigortası hayata geçtikten sonra Türkiye’de ikamet eden herkes genel sağlık sigortalısı sayılmıştı.

Türkiye genelinde 2012 yılından bu yana uygulanan genel sağlık sigortası, sağlık hizmetlerinin kapsamını nüfusun tamamına yaygınlaştırdı.

Türkiye'de Genel Sağlık Sigortası kapsamında Çalışanların genel sağlık sigortası primleri işverenleri tarafından ödenmektedir.

EMEKLİ MAAŞI ALANLARA ÜCRETSİZ

Herkesin merak ettiği başka bir detay ise emeklilerin bu ücreti ödeyip ödemeyeceği konusu: Ulusalpost'un haberine göre Emekliler ve SGK’dan malullük, dul ve yetim aylığı alanlar  prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilmekte ve herhangi bir ücret ödemelerine gerek bulunmamaktadır.

Öte yandan işten ayrılanlar ve eşleri üzerinden sağlık hizmeti alan kişiler de eşlerinin ölümü sonrası bir müddet sağlıktan ücretsiz yararlanma hakkına sahiptirler.

Son zamanlarda artan GSS prim borcum nedir sorgulamalarında emeklilerin endişe etmesini gerektirecek bir durum bulunamamaktadır.

Zaten E-Devlet platformu üzerinden sorgulama yapacak olduklarında herhangi bir borç olmadığını görebilirler..