Emeklilerin Yüzü Temmuz'da Gülecek Hem ikramiye Yatacak Hem Zamları Belli Oldu

Emeklilerin Yüzü Temmuz'da Gülecek Hem ikramiye Yatacak Hem Zamları Belli Oldu

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren haber emekli maaşları temmuzda ne kadar olacak belli oldu. Temmuz ayında hem ikramiyeler yatacak hem de enflasyon zammı yansıyacak. Emeklinin yüzü gülecek!

Emekli ile memur maaşları için beklenen haber sonunda geldi. Senede iki kez yansıyan enflasyon zammı ne kadar oldu? Temmuz ayında emeklilere hem Kurban Bayramı ikramiyesi yatacak hem de maaş zammı yansıyacak. İşte detaylar...

Senede iki kez yansıyan enflasyon zammı için altı ayın enflasyon oranı alınıyor ve ortalaması yansıtılıyor. Buna göre ise Mayıs ayının enflasyon oranının yüzde 0,89 olduğu ortaya çıktı. 2021 senesinin ilk beş aylık enflasyon oranı ise yüzde 6,39 oldu. Tahminlere göre ise temmuz ayındaki enflasyon oranları açıklandığında emekli maaşlarına yüzde yedi civarında bir enflasyon oranı yansıması olacak. 

En düşük memur maaşı ne kadar olacak?

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen beklenti anketinin sonuçlarına bakıldığında Haziran ayındaki enflasyon oranının tahmini yüzde 0,82. Eğer tahmin gerçek olursa ilk altı aylık enflasyon verileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 7’yi aşacak.

Elde edilen verilere göre de en düşük olan emekli maaşı esnaf için 2200 Türk Lirası olacak, Bağ-Kur tarım emeklisinin en düşük aylığı 1780 Türk Lirası olacak ve 2000 senesinden önce emekli olanların SSK'lının en düşük emekli aylığı da 2600 lira olacak.

Memur maaşlarında durum ne?

Toplu sözleşme sayesinde 2021 senesinin ilk altı ayında memurlara yüzde üçlük zam yansıdı. Mayıs ile haziran ayındaki enflasyon oranlarının ortaya çıkması ile yüzde üçü geçecek olan kısımlar memura zam olarak yansıtılacak. İlk beş ayın enflasyonunda yüzde üç olan yılbaşı zammı aşılarak yüzde 3,39'luk bir fark ortaya çıktı.

Haziran ayında enflasyon oranı emekli ve memurun net zammı için farkı ortaya koyacak. Haziran ayında enflasyon değişmezse eğer en düşük memur maaşı da 3214 Türk Lirası olacak. Mayıs ayında çıkan fark ile memur maaşı 4024 lira oldu.

 

En Yeniler