Emeklilik Bekleyenlere İyi Haber! O Tarihten Sonra...

Emeklilik Bekleyenlere İyi Haber! O Tarihten Sonra...

Milyonlarca vatandaş emeklilikleri için adete gün sayıyor. Emekli olmayı bekleyenler için iyi bir haber var. 1 Şubat 2021 tarihine kadar başvurularını yaptıranlara emeklilik hakkı doğuyor.

Bağ-Kur’lu olanlara yapılandırma kapsamında büyük müjde geldi. Borçlarından dolayı günleri silinen Bağ-Kur’lular, borçlarını ödeyerek emekli olabilecek. Bu başvurular 1 Şubat 2021 tarihine kadar sürecek.

Milyonlarca insan yapılandırma yasasından dolayı rahat nefes alırken, binlerce Bağ-Kur’lu vatandaşa da emeklilik fırsatı doğdu. Daha önce borçlarından dolayı günleri silinen Bağ-Kur’lu vatandaşlar bu primlerini yeniden aktif yaparak emekli olabilecekler.

Borçlardan dolayı silinen günlerin tamamı yeniden kullanılabilecek. Bu durumdan dolayı ödedikleri süre kadar beklemelerine gerek kalmadan emekli olabilecekler. Daha önceden çeşitli tarihlerde yasal düzenlemelerle borçlarının silinerek hizmet süresi dondurulanların canlandırma başvuruları 1 Aralık tarihinde başlıyor. Yapılan bu başvurular 1 Şubat 2021 tarihine kadar devam edecek.

Aktif Hale Gelecek

Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in yaptığı habere göre, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, önceden yapılan düzenlemelerde dondurulan hizmet sürelerine ait primlerin Yİ-ÜFE ile güncel tutar üzerinden ödenerek hizmetlerini canlandırma imkanlarına sahip olduklarını belirtti. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, ‘’Bağ-Kur sigortaları başta olmak üzere primlerini kendileri ödeyen vatandaşların başvuruları e-devlet üzerinden alınabilecek’’ sözlerini belirtti. İhya için yapılan başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’na olacak. Ödemelerin 3 ay içerisinde yapılması gerekiyor. Primin tebliğ edilmesinden sonra borcun Mart 2021 tarihine kadar ödenmesi durumunda, sigortalılık durumu aktif hale gelecek. Prim ödemeleri ise asgari ücret üzerinden yapılacak. Vefat edenlerin yakınları yetim ve dul aylığı için ihya başvurusunda bulunabilecek.

Otomatik Olarak Başlatılacak

Ocak 2021 tarihine kadar prim borcu olan kişilerin dondurma işlemleri, SGK tarafından otomatik olarak yapılacak. Bu durumdaki vatandaşların borçları silinecek ve Bağ-Kur süreleri dondurulacak. SGK’ya başvuruyla dondurma işlemleri de 31 Ocak 2021 tarihine kadar yapılacak.

Vergi Dairelerine Gitmenize Gerek Yok

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşların vergi dairesine gitmelerine gerek kalmayacak. Gelir İdaresi Başkanlığı mükelleflere imkân tanıdı. Mükellefler, Covid-19 salgınından dolayı yapılandırma başvurularını ‘İnteraktif Vergi Dairesi’ üzerinden 7 günde 24 saat online yapabilecekler.

‘İnteraktif Vergi Dairesi’ üzerinden başvurularını yapan vatandaşlar, belirlenen planlara göre borçlarını peşin ya da taksitli bir şekilde anlaşmalı olunan bankaların kredi kartlarını kullanarak yapabilecekler.

Bu alınan karar ile daha önceden günleri silinen vatandaşlar, oldukça rahatlayacak. Yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşların izlemeleri gereken yollar yukarıdaki gibi belirtildi.

İlgili Haberler