Emeklilik bekleyenlere müjde! Emeklilik kapıları resmen açıldı ve geriye çekildi

Emeklilik bekleyenlere müjde! Emeklilik kapıları resmen açıldı ve geriye çekildi

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurduğunuz takdirde o imkandan siz de faydalanabiliyorsunuz..

Emekli olmak için yaşını doldurmayı bekleyen yüzbinlerce kadın çalışanı ilgilendiren bir karara imza atıldı. Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu karara göre sigorta başlangıcı 1992 yılı ve sonra döneme ait olan kadın çalışanlar 3 çocuğa kadar olan çocukları için 720 gün borçlanma yapabiliyor. Prim gün sayısı yetersiz olan kadın çalışanlar 720 güne kadar borçlanarak emekli olabilme şansını elde ediyor. Bu sayede emekli olma yaşı kadınlar için 58'den 54'e düşmüş oluyor.

Stajı da Saydırabileceksiniz..

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; milyonlarca çalışan kadını ilgilendiren bir karar alındı.

Emekli olmak için prim gün sayısının dolmasını bekleyen milyonlarca kadın çalışanı mutlu edecek bir gelişmeye imza atıldı. Buna göre; bakmakla yükümlü oldukları çocukları bulunan kadınlar Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurdukları takdirde erken emekli olabilmenin kapıları aralanıyor.

Bu alınan karardan sadece biyolojik anne olanlar değil evlatlık edinerek çocuk sahibi olan kadınlar da faydalanabilecek. Ayrıca staj yaptığınız dönemde hamile iseniz Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuruda bulunarak staj yaptığınız döneme ait olan prim gün sayınızın da sigorta priminize dahil edilmesini talep edebiliyorsunuz.

Sigorta Başlangıç Tarihi 1992 Yılına Çekildi

Emekli olmak için yaşı bekleyen yüzbinlerce kadın çalışanı ilgilendiren bu karar Cumhurbaşkanlığı kararı ile Resmi Gazete'de duyuruldu ve yürürlüğe girdi. Örneğin, 1990'lı yıllarda staj yaptığınızı varsayalım. Bu süre zarfında kısa çalışma ödeneği prim sayısı ödendiyse artık 31 Aralık 2021 tarihine kadar SGK'ye (Sosyal Güvenlik Kurumu) başvurarak staj yaptığınız sürenin de çalışma günlerinize dahil edilmesini talep edebiliyorsunuz. Ancak bunun bir koşulu var elbette 1994 yılında staj yaptığınız ancak çalışmaya 1997 yılında başladınız diyelin bu 3 yıllık süre zarfında çocuk sahibi olduysanız ve çocuğunuza bakabilmek için çalışma hayatından kopmak durumunda kaldıysanız prim sigorta gün sayınıza staj yaptığınız dönemin de dahil edilmesini sağlayabileceksiniz.

Sigorta başlangıç tarihi 1992 yılına çekilince kadınlar için de emekli olma yaşı 58'den 54'e düşmüş oldu.

İlgili Haberler