Emeklilikte Artık Yeni Döneme Girildi Artık Erkenden Emekli Olunabilecek

Emeklilik yolu gözleyen Milyonlarca vatandaşı ve çalışanı ilgilendiriyor, yeni sistemle beraber erkenden emekli olmanın yolu açılıyor. Erken emeklilikten faydalanmak isteyenlerin yapması gereken ise...

Emeklilikte Artık Yeni Döneme Girildi Artık Erkenden Emekli Olunabilecek
Yayınlanma Tarihi : 03 Temmuz 2021 18:02

Bireysel Emeklilik Sistemi 1 Temmuz 2021 itibari ile devreye girecek. Bununla beraber artık 18 yaşından küçük olanlar da birikim yaparak emekliliklerine katkı sağlayabilecek. Tasarrufu arttırmayı amaçlayan bu uygulamadan birikimlere yüzde 25 oranında devlet katkısı sunulurken bir yandan da farklı fırsatlar veriliyor.

Erken yaşta emekliliğin kapısı BES ile aralanıyor

Temmuz'dan itibaren yürürlüğe giren Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sayesinde on sekiz yaşından küçükler de birikimlerine başlayabilecek. Bununla beraber amaçlanan ise 23 milyon kadar potansiyel yeni tasarruf sahibi kazanmak. Yaşanan açığa bir miktar fayda sağlanması amaçlanan sistemle beraber on sekiz yaşın altına kullandırılan BES birikimlerine devlet katkı sağlayacak. Yüzde yirmi beşlik katkının yanında vatandaşın en az on senelik prim ödemesi ile 56 yaşında emeklilik hakkı elde edilebilecek. Hatta birikimler istenildiği zaman gerekçe ile çekilebilecek de...

Fon dağılımına yılda 12 kez müdahale edilebilecek

Erken yaşta birikim yapmak isteyenlere imkan sağlayan BES sayesinde lazım olduğunda evlilik, konut ya da araç alımı için çekim yapılabilecek. Bunun yanında senede altı kez değiştirme hakkı bulunan fon dağılımında da artık 12 kez değişiklik yapılabilecek. Bu da sürekli değişen gündem ve piyasa ile vatandaşın daha akıllıca tercih yapmalarına yardımcı olacak. 

Emeklilik Reform Paketi fırsatı sayesinde...

Bir yandan da erkenden emekliliğin kapılarını aralayan BES sayesinde elli altı yaşında vatandaş emekliye ayrılabilecek. Katılım sahipleri bir yandan da emeklilik fonlarıyla beraber emeklilik portföylerini de belirleme fırsatına sahip olacak. Emeklilik Reform Paketi sayesinde, herhangi bir emeklilik hizmeti sunan vakıf ya da sandık birikimleri için 2023 senesine kadar BES aktarımı yapılabilecek. Fon aktarımı ile alakalı olarak potansiyel birikim bedelinin de 50 milyar liraya yakın olduğu öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.