En Faydalı Kış Sebzesi. Pırasanın Faydasını Yok Etmemek İçin Böyle Pişirin İşte Tarifi

Pırasa en sevilen kış sebzelerinden ancak çoğu kişi faydasını yok ederek pişiriyor. Vereceğimiz bu tarifle pırasanın besin değerini yok etmeden harika bir lezzet ortaya çıkaracaksınız..

En Faydalı Kış Sebzesi. Pırasanın Faydasını Yok Etmemek İçin Böyle Pişirin İşte Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 29 Ocak 2021 19:29

Kış mevsiminde pırasayı mutlaka yapıp çocuklarıma yediriyorum. Bazen et alırsam mutlaka etli yapıyorum. Etin fiyatı pahalı olunca malum evdeki sebzelerle yapıyorum herkes gibi. Pırasa oldukça faydalı bir besin olmasına rağmen bazılarımız maalesef bu faydasını hiç bilmiyor. Mide dostu olan pırasanın hücre yenileyici bir çok özelliği bulunmaktadır.

Buradaki püf nokta pırasayı saatlerce ocakta tutmadan pişirmektir. Kimileri ise pişirdikten sonra tekrar ısıtıyor. Bunu da yapmayın az yapın ve az yaptığınız pırasayı yiyin ancak faydasını böyle alabilirsiniz.

Yapılan araştırmalarda pırasanın faydaları karşımıza şu şekilde çıkmaktadır.

Pırasa iyi bir lif kaynağıdır. Son derece zengin bileşenlere sahip olan pırasa iyi bir anitoksidan. Bünyesinde barındırdığı çok sayıda vitamin dikkat çekmektedir. Bunlar A vitamini C vitamini ve K vitaminidir. Pırasa iyi bir demir kaynağıdır. Metabolizmayı hızlandıran pırasa ayrıca fosfor ve sodyum kaynağıdır. Peki pırasa nasıl yapılır?

Malzemeler

  • 5 dal pırasa
  • 2 adet orta boy havuç
  • 2 adet domates
  • 1 çay kaşığı domates salçası
  • Yarım çay bardağı pirinç
  • 2 çorba kaşığı sıvı yağ

Yapılışı

İlk olarak yıkayıp dışını temizlediğiniz havuçları küp küp veya ince halkalar halinde doğrayın. Yağ eklediğiniz tencerenizde önce salçanızı kavurun. Ardından havuçları ekleyerek kavurmaya devam edin. Daha sonra yıkayıp soyduğunuz pırasaları çok küçük olmayacak şekilde doğrayın. Pırasalarınızı tencereye alın ve kavurma işleminde devam edin. Bu aşamada çok sert karıştırmayın ki pıralar dağılmasın.

Ardından doğradığınız domatesleri ekleyin. Yemeğinizi domatesin suyu ile biraz kaynattıktan sonra pırasaların üstüne gelecek kadar su ekleyin. Pişirmeye bıraktığınız pırasaların rengi değişince yani sararmaya başlayınca yıkadığınız pirincinizi ekleyin ve pişirmeye devam edin. Yemeğiniz piştikten sonra ocaktan alın. Ortalama 15-20 dakika pişecektir. 

Şimdiden afiyet olsun...

 

İlgili Haberler