En Faydalı Ve En Ucuz Besin Mercimek! Mercimekten yapılan 6 enfes yemek

En Faydalı Ve En Ucuz Besin Mercimek! Mercimekten yapılan 6 enfes yemek

Mercimek o kadar maharetli bir bakliyat ki her türlü yemeği yapılabiliyor. Yapmanız gereken tek şey mercimeği yeşili, sarısı, kahverengisi ya da kırmızısı fark etmeksizin suda bekletip haşlamak. İşte o lezzetlerden altısı!

Çeşit çeşit bir bakliyat olan mercimek ile birbirinden güzel altı farklı yemek yapabilirsiniz! Artık marketlerde kolaylıkla bulunan ve çok ucuza satın alınabilen mercimeğin, ister sarısını ister yeşilini isterseniz de bir klasik olan kırmızısını alarak türlü yemeklerini pişirebilirsiniz!

Dillere desten kırmızı mercimek çorbası

Mercimek deyince akıllara ilk olarak kırmızı mercimek çorbasının ta kendisi gelir. Bir numaralı lezzetimiz de bu tarif. Kırmızı mercimeği geceden suya koyarak sabah biraz patates ve havuçla kaynatarak süzgeçten geçirdikten sonra ortaya harika bir lezzet çıkıyor. Mercimek çorbasını tatlandırmak için de karabiber baharatının yanında tereyağı eriterek üzerine dökebilir, ekşi mi ekşi limonu sıkarak soğuk kış gecelerini sıcacık geçirebilirsiniz.

Kırmızı mercimek köftesi

Diğer bir tarifimiz ise herkesin ayıla bayıla yediği kırmızı mercimekli köfte! Kırmızı mercimek yine geceden bekletilir ve sabah kaynatıldıktan sonra püre haline getirilir. İçine ise salça, ince bulgur ve irmik gibi bazı eklemelerle beraber birçok sebze ve ot eklenerek ortaya ev oturmalarının vazgeçilmezi bir yiyecek çıkıyor. 

Yeşil Mercimek Çorbası

Hep kırmızı mercimekten bahsedecek değiliz elbet. Veganların protein kaynağı olan yeşil mercimek çorbası kırmızı mercimekten çok daha kolay yapılıyor. Sadece önceden kaynatıp siyah suyunu çıkardıktan sonra çeşitli sebzelerle harika bir çorbaya dönüşen yeşil mercimek sağlıklı çorbaların başını çekiyor.

Yeşil mercimekli börek 

Diğer bir tarifimiz ise yine mercimekle yapılan bir hamur işi. Yeşil mercimekli börek tarifi hem doyurucu olması hem de efsane lezzetli olmasıyla artık börekçilerde de sıklıkla satılıyor. Ancak normal börek hamuru ya da hazır yufka ile hazırlayabileceğiniz bu tarifte sadece mercimeği haşlayarak soğanla iç harç olarak kullanmanız yeterli olacaktır. 

Sosyete Mantısı Kırmızı mercimekle pişer

Kıymalı mantı olur da kırmızı mercimekli mantı olmaz mı? Kırmızı mercimeği haşlayarak yufkaların içine doldurduktan sonra fırına verince ortaya harika bir sonuç çıkıyor. Yoğurtlu sarımsaklı bir sosla çok lezzetli olan "sosyete mantısı" tarifini mutlaka deneyin.

Yeşil mercimekli fırında makarna

Yeşil mercimeği fırında makarnaya ekleyerek harika bir sonuç elde edebilirsiniz. Makarnaya çok yakışan yeşil mercimeği önceden haşlamayı unutmayın. Fırına sürmeden de üzerine mutlaka parmesan peyniri ufalayın. Pişman olmayacaksınız.