En Sağlıklı Atıştırmalık Olabilir! Patlamış Mısırın Bilinmeyen Hünerleri!

En Sağlıklı Atıştırmalık Olabilir! Patlamış Mısırın Bilinmeyen Hünerleri!

Atıştırmalıkların en lezizi ve en faydalısı patlamış mısır hakkında bilmediğimiz çok şey var! Diyet yapanlar mutlaka bunları bilmeli. Patlamış mısırı atıştırmak diyeti bozmuyor. Nasıl mı? İşte patlamış mısırın faydaları!

Ara öğün vakti geldiğinde dans ede ede patlatacağınız mısırları afiyetle hiçbir vicdan azabı duymada yiyebilirsiniz. Çünkü patlamış mısırdaki kalori oranı hem çok az hem de çok lezzetli. Artık hem lezzetli hem de faydalı bir şey yiyebileceğiz!

Patlamış mısırı kim sevmez? Hele ki üzerine tuz dökülünce çıtır çıtır ağza tıkılan leziz patlamış mısırı sevmemek için hiçbir sebep yok çünkü aslında çok faydalı. Patlamış mısırın içerisinde yüzde dört oranında su olmasına rağmen yüksek oranda konsantre antioksidan polifenol bulunur. Antioksidan etkinin vücuda ne kadar yararlı olduğunu mutlaka biliyorsunuzdur. İçerisinde bakıldığında yüze doksan kadarı su olan meyve ve sebzelerden çok daha fazla antioksidan barındırır. Antioksidan ise vücuttaki bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser ve diğer tüm hastalıklara karşı etkili bir savaş verir.

Diyet yapanlar ve bağırsak problemi yaşayanlar tüketsin

Lif tüketimi özellikle bağırsak sorunu yaşayan kişiler başta olmak üzere diyet yapanlar için de önemlidir. Patlamış mısırın içerisinde de bol miktarda lif bulunur. Kim derdi ki en sevdiğiniz atıştırmalığı yerken kan şekeriniz yükselmesini kontrol edecek ve bağırsaklarınızı çalıştıracaksınız. Meğerse mümkünmüş. 

Dışarıdan yemeyin!

Ancak kalorisinin düşük olmasına dikkat etmek gerekiyor. Patlamış mısırın içerisine çok fazla yağ ve farklı tat katmak için atılan değişik ve sağlıksız besinleri uzak tutun. Bunun yanında paketli gıdalarda satılan kötü tadı olan patlak mısırları da yemeyin!

Tam tahıllı olduğunu kimse bilmiyordu

Patlamış mısırın en bilinmeyen özelliği ise tam tahıllı olmasıdır. Patlamış mısırın içerisindeki tam tahılı almak da beslenme düzeninde önem taşımaktadır. Çünkü beslenme listenize patlamış mısırı dahil ettiğiniz anda yüzde iki yüz elli oranında daha fazla tam tahıl almış olacaksınız. Ayrıca tüketeceğiniz mısır sizi çok uzun süre tok tutacak.