En Sağlıklı Besinlerden Biri... Yumurtadan Yüzde Yüz Verim Almak İçin...

En Sağlıklı Besinlerden Biri... Yumurtadan Yüzde Yüz Verim Almak İçin...

Yumurta bilindiği üzere büyük bir protein kaynağı. Tok tutması gibi nedenlerle doktorlar tarafından çok fazla tavsiye edilen yumurtadan tam olarak verim alabilmek ve en iyisini seçmek için bu bilgilere dikkat...

Yumurta kahvaltıların vazgeçilmezi ve pek çok yemek ile hamur işinin ana maddesi. Peki yumurtayı ne kadar tanıyarak tüketiyoruz? İşte yumurtanın dilinden anlamak ve yüzde yüz verimle tüketmek için ipuçları...

Yumurta bilindiği üzere büyük bir protein kaynağıdır. Çok fazla tok tutan yumurtayı yağda da tüketebilirsiniz ancak kızartmaların çok da faydalı olmadığını herkes biliyor. Bunun yerine yumurtayı haşlamak ve üzerine bazı baharatlarla zeytinyağı dökmek çok daha fazla tok tutacak ve daha fazla faydalı olacaktır.

Çok pişirmeyi önlemek için...

Ancak haşlarken de çiğ bırakmamak ve yeşile dönecek kadar pişirmemek gerekiyor. Besin değerini kaybetmeden yumurtaları pişirmek için kaynattıktan sonra buzlu suya atın ve şoklama ile hem kabuklarını daha kolay soyun hem de pişmeye kendi kendine devam etmesini önleyin. 

Kabuğu kendisinden faydalı

Yumurtanın kabuğu kendisinden daha faydalı olabilir. Ancak kabuk dışarı ile daha fazla temas ettiği için çok kirlidir. Bu kirlerden iyice arındırarak yumurta kabuklarını blender yardımı ile toz haline getirerek gıdalara katıp tüketebilirsiniz. Sağlık açısından çok faydalı olan yumurta kabuğunu çöpe atarak büyük bir israfa neden olmanın da önüne geçersiniz. 

Yumurtanın üzerindeki sayılar...

Yumurtayı saklama koşullarını iyi öğrenin ancak ilk önce hangi yumurtayı alacağınızı da öğrenin. Yumurta ambalajının üzerinde sıfırdan üçe kadar olan sayılar kalitelerini gösterir. Kaliteden kasıt, ne kadar organik olduğunu. Bunun için sıfır rakamını tercih etmek önemli çünkü organik yemle beslenen tavuğun yumurtası olduğunu gösterir. Ancak üç rakamı maalesef sağlıksız yumurtadır ve piyasadaki ucuz yumurtaların çoğunu bunlar oluşturuyor.

Sarmonella bakterisi başta olmak üzere...

Yumurtadaki tehlikeyi de göz ardı etmeyin. Sarmonella bakterisi her zaman çiğ tavuk, et ve yumurta gibi hayvansal gıdalarda mevcut. Bu nedenle iyi pişirmek, çiğken dokunduktan sonra elleri temizlemek ve değdiği yerlerin temizliğini sağlamak gerekiyor.