En Zoru Son Birkaç Kiloyu Vermek... Kilo Verme Yavaşlayınca Ne Yapmak Gerekiyor?

En Zoru Son Birkaç Kiloyu Vermek... Kilo Verme Yavaşlayınca Ne Yapmak Gerekiyor?

Diyetinizi uyguluyor ve egzersizinize devam ediyordunuz ancak verdiğiniz kilo neredeyse durmak noktasına geldi. Oldukça normal olan bu durum karşısında yapmanız gereken bir kaç şey bulunuyor. Diyetten bıkmak yerine hedefinizi yerine getirmek için...

Kilo verme aşamasında başta çok iyi ilerlemeler kaydedebilirsiniz. Doğru bir beslenme programı ile birlikte egzersiz düzeni oturduğunda ilk haftalarda vücut ağırlığına da bağlı olmak üzere kilolar üçer beşer aşağı düşmeye başlar. Ancak bu kiloları verdikçe kilo vermek de zorlaşır çünkü vücut belli bir rutine artık girmiştir. Biz ne kadar hissetmesek de artık beslenme düzeni ve spora alışan vücut, daha fazla zarar görmemek için kilo vermeyi durdurabilir ya da bir şekilde kilolar artık sabit kalmaya başlar.

Şok diyetler hakkında büyük tartışmalar var

Bunun sonucunda çoğu kaynaktan "şok diyetler uygulayın" şeklinde vücudunuzu zora sokacak çok acımasız tarifler bulabilirsiniz. Ancak bazı uzmanlar da buna şiddetle karşı çıkıyor. Hele ki kalori oranının düşük olması, az yemek yeme ya da tek tip beslenme (sadece salatalık yediğiniz diyetler gibi) düzenine geçiş bazı uzmanların belirttiğine göre daha fazla kilo vermeye değil metabolizmayı iyice yavaşlatmaya neden oluyor.

Daha çok yiyin!

Bunun yerine yapılması gereken şey ise tam tersi. Kalori hesabı yaparak devam ettirdiğiniz diyetinize iki yüz ya da üç yüz kalori ekleyin. Vücudunuza daha fazla yiyecek almanız sistemi şaşırtacaktır. Ancak buna da bağlı olarak sporu arttırın ve o kalorileri de mutlaka gün içinde yakın yoksa onca emeğiniz boşa gidebilir.

Bu şekilde bir etki yapıldığında vücut normal bir düzenek içerisinde kilo vermeye başlar ve "yemeksiz kalma riski" ortadan kalkarak kilo vermeye direnmez.

Buna kesinlikle dikkat

Ancak bunu yapmanın başka bir önemli noktası daha var. Gıdaların kalori hesabını yapmanın yanında bir de glisemik indeksleri kontrol edilmelidir. Kan şekerini yükseltecek gıdalara ya da gıdaların şekline (örneğin haşlanmış patates yerine püre haline gelmiş haşlanmış patatesin glisemik indeksi çok daha yüksektir) de dikkat etmek gerekiyor. 

Kiloyu hiçbir şekilde veremiyorsanız hormonal bir rahatsızlıktan da kaynaklanabilir bu nedenle doktora danışmanızda fayda vardır.