Engelli Maaşı ve Evde Bakım Parası Almak İçin Bu Koşulları Sağlamanız Gerekiyor...

Engelli Maaşı ve Evde Bakım Parası Almak İçin Bu Koşulları Sağlamanız Gerekiyor...

Engelli bireylerin yoksulluk yaşamasını önlemek amacıyla bağlanan bir maaştır. 2021 yılı itibarıyla zamlanan engelli maaşını alabilmek için sağlamanız gereken koşullar ise...

Engelli bireylerin yoksulluk yaşamasını önlemek amacıyla bağlanan bir maaştır. 2021 yılı itibarıyla zamlanan engelli maaşını alabilmek için bazı koşulları sağlayabilmeniz gerekiyor.

Engel Durumu Tespiti

İlk yapmanız gereken engel durumunuzu tespit ettirmek ve bir sağlık kurulu raporu almaktır. Ancak bu alacağınız sağlık kurulu raporunun herhangi bir özel hastaneden değil devlet hastanesinden almanız gerekiyor.

Engel durumunuz %40 ve üzerinde ise devlet sizin bakıma ihtiyacınız olduğunu düşünerek engelli maaşı bağlıyor. Tabi burada engel durumunuz arttıkça bakım ihtiyacınız tespit edilerek verilecek maaş da buna göre belirleniyor. Bir diğer koşul ise 18 yaşını geçmiş olma şartıdır. 

Eğer çalışıyorsanız ve sigortanız yatıyorsa engel durumunuzdan dolayı devlet size maaş bağlamıyor, engelli maaşı alabilmek için çalışmıyor durumda olmanız gerekmektedir. Aslında bu da tek başına yeterli değil çünkü maaş bağlanabilmesi için gelir durum tespiti de yapılması gerekiyor. Yani sizin engeliniz var ve çalışmıyorsunuz ancak kendinizi idame ettirecek aileden ya da farklı bir yerden bir geliriniz varsa size maaş bağlanmıyor. Yaşadığınız hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3'te 1'inden daha az bir orana sahipse o zaman maaş bağlanıyor. 

Engelli Bakım Ücreti

Engelli bireylerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için bir bireyin yardımına ihtiyaç duyuyor olmaları halinde bakım işlerini üstlenen kişiye verilen paradır. Bakım parası alabilmek için bakımı yapılan bireyin en az %50 ve üstü bir oranda engelli olması ve bunun sağlık kurulu raporu ile tespit edilmiş olması gerekir. Raporda bakıma 

Ayrıca bakım parası alabilmenin bir diğer koşulu da engelli birey ile kan bağının bulunması ve aynı evde yaşıyor olması şartı var.