Erdoğan: 'Askerimizi geri çekmeyeceğiz'

Erdoğan: 'Askerimizi geri çekmeyeceğiz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkmenistan'a yapacağı ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konuk evinde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'in Karkamış ilçesinin Suriye'nin Cerablus kasabasının karşısında bulunan bölümü, IŞİD ve PYD tehdidine karşı 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edilmesiyle ilgili sorulan bir soruya, “15 günden sonra ne getirir ne götürür bunu gelişmeler belirleyecek. Fırat'ın batısı olarak da Türkmen kardeşlerimizin Akdeniz'e uzadıkça Türkmen kardeşlerimizin yaşadığı bölgeler. Bundan dolayıda güvenlik güçlerimiz buradaki hassasiyeti artırdı” şeklinde cevap verdi.


Erdoğan bir basın mensubunun Türkmenistan ile bir doğalgaz anlaşması işbirliğinin söz konusu olup olmadığı yönünde sorulan bir soruya, “Türkmenistan ile bu konu herzaman gündemimizde oldu. Bir çok adımları daha önce görüşmüştür. Bunlar gündemimizde yer alabilecek konulardır” şeklinde konuştu.


“ASKERİMİZİ ÇEKMEYECEĞİZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Merkezi
Yönetimini eleştirerek, “Irak'ın hassasiyetleri Irak üzerine bir çok ülkenin attığı adımlar, yaptıkları operasyonlar var. Biz o ülkelerin hiç birine benzemiyoruz. Başta DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerinin cirit attığı yer Irak. Bu terör örgütleri bizim için tehdit unsuru oluşturmaktadır. Söylenen nedir. Davete icabetle Irak'a geldik. Kabul ülkemize yapılacak bir saldırıda merkezi yönetimin davetini mi bekleyeceğiz.

Böyle bir şeyi bekleme diye bir lüksümüz yok. Irak Merkezi Yönetim oradan ülkemize yapılacak herhangi bir terör saldırısına gerekli tedbiri alamıyorsa gerekli tedbiri biz alırız. Biz bunu yeni kullanmıyoruz. Ya siz bu tedbirleri alın ya da biz almak durumunda kalacağız. Bizi buna zorlamayın diye defalarca söylemişizdir. DAEŞ'in Irak'ta gerçekleştirdiği işgal ve bu işgale karşı merkezi yönetim bir şey yapamamıştır. Biz ise 2014 yılı sonunda Haydar İbad'ın bizden talebi üzerine buraya eğitim vermek üzere askerimizi gönderdik. Kampın kurulmasından bu yana bir buçuk yıla yakın zaman geçti. İnsana sormazlar mı neredeydiniz, buralar kuruldu, yapılandırmalar yapıldı. Şimdi kalkıyorsunuz böyle açıklamalarda bulunuyorsunuz. Dün Milli İstihbarat Müsteşarımızı merkezi yönetime gönderdik orada görüşmeler yaptılar. Ben bugün konferans yaptım ve şu anda askerimizi geri çekmek gibi bir şey söz konusu olamaz. Oradaki eğitim sürecimize devam edeceğiz. Orada bulunmamız bir muharip asker bulundurmak noktasında değil sadece bizim orada eğitim veren subay ve askerlerimizin korumasına yönelik takviye olmuştur. Açıklanan rakamlar uçuktur. Bulundurduğumuz asker sayısıyla alakası yoktur” diye konuştu.
MURAT ERGİN - TUNCER CENGİ
Z - İHA