• BIST 103.421
  • Altın 226,641
  • Dolar 5,3221
  • Euro 6,0241
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 14 °C

Erdoğan'dan Sistem için Pranga benzetmesi

Erdoğan'dan Sistem için Pranga benzetmesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu sistem var ya bu sistem, bu bizim bileklerimizde prangaydı. 16 Nisan'da bileklerimizdeki bu pranganları söküp atmaya var mıyız?" dedi

AKSARAY (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu sistem var ya bu sistem, bu bizim bileklerimizde prangaydı. 16 Nisan'da bileklerimizdeki bu pranganları söküp atmaya var mıyız?" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aksaray 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda gerçekleştirilen Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi ve yapımı tamamlanan kamu yatırımlarının toplu açılış törenine katıldı.

"Burada sizlere bir de müjde veriyorum" diyen Erdoğan, "Niye? Burası Aksaray, öyle mi? Aksaray bunlara layık, öyle mi? Siz bizi hiçbir zaman yarı yolda bırakm
adınız, öyle mi? Açılışını yaptığımız 1,2 milyar metreküplük doğalgaz depolama kapasitesini 5,4 milyar metreküpe çıkartacak yeni bir yatırımı da başlatıyoruz. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bu yatırım da devreye girdiğinde Tuz Gölü'nden sisteme verilebilecek günlük doğalgaz miktarı 80 milyon metreküpe kadar çıkabilecek. Bir başka ifadeyle günlük tüketimi depolanmış gazdan karşılama oranı üçte bire yükselecek. Nereden nereye." ifadelerini kullandı.

Acil durumlarda ülkenin gaz ihtiyacını karşılamaya yönelik başka çalışmaların da bulunduğunu dile getiren Erdoğan, İzmir'de Türkiye'nin ilk yüzen LNG depolama terminalini ve ayrıca ilave bir tesisinin hizmete alındığını kaydetti. Trakya ve Mersin'deki depolama tesisleriyle Türkiye'nin doğalgaz ve LNG yedeklemesi konusunda önemli bir yere gelme yolunda hızla ilerlediğine dikkati çekti.

"Bu bizim bileklerimizde prangaydı"
Tuz Gölü depolama tesislerinin ülkeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar basit yatırımlar değil. Bizim hizmetimizin ulaştığı yere bunların hayalleri bile ulaşamaz. Bu 'hayırcılar' var ya bunlar, bunlar sadece laf üretirler, bunlarda hizmet yok. Ama biz size aşığız. Biz Ferhat'ız Ferhat, sizler de Şirin. Dağları Ferhat'a deldiren neydi, aşkıydı. İşte o aşk olunca dağları delersiniz, Tuz Gölü'nün altına da doğalgazı ne yaparsınız, depolarsınız. Bu aşk olursa olur, bu aşk olmazsa olmaz, yan gelip yatarak bunlar olmaz ve bu aşk olursa Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yaparsınız, nereye? Boğazın üzerine. Bu aşk olursa Boğazın altına Marmaray'ı yaparsınız. Şu ana kadar Marmaray'dan 200 milyona yakın insan geçti. Bu aşk olursa yine Boğazın altına Avrasya Tünelini yaparsınız. Bu aşk olursa Osmangazi Köprüsü'nü yaparsınız. Bu aşk olursa işte şimdi 18 Mart'ta, Çanakkale Köprüsü'nü ne yapıyoruz, 18 Mart Çanakkale Köprüsü'nün temelini atıyoruz. Bu aşk bizi dertli etti dertli şimdi de Karadeniz'i Marmara'ya bağlıyoruz inşallah. Bu yıl onun da adımını atacağız. Biz dertliyiz, biz bu millete aşığız. Onun için koşacağız, onun için kim ne derse desin şu şöyle demiş, bu böyle demiş... İşte onun için diyoruz ki bu sistem var ya bu sistem, bu bizim bileklerimizde prangaydı. 16 Nisan'da bileklerimizdeki bu prangaları söküp atmaya var mıyız?""16 Nisan'da benim aziz milletim sandığa gidiyor"
Erdoğan, hiçbir beşeri gücün önünde eğilmediklerini ve eğilmeyeceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Biz sadece Rabbimizin huzurunda, rükuda, secdede eğiliriz. Bugüne kadar kimse bizi eğemedi, eğdirtemedi. Şimdi ise şu millet, Allah'ın izniyle ele ele verdiği sürece biz ülkemizi de muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacağız. Türkiye, yönetim sistemini değiştirme yolunda önemli bir kavşağa geldi. Bugün buraya gelirken imzayı attım ve şimdi süre başladı. İnşallah 16 Nisan'da benim aziz milletim sandığa gidiyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz milletimizi, bayrağımızı, vatanımızı, devletimizi seviyoruz. Gerekirse baş veririz. Gerekirse bedel öderiz. Gerekirse darbelere, muhtıralara, terör eylemlerine göğsümüzü siper ederiz." diye konuştu.

İstiklal Marşı'nda yer alan "Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın. Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın. Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk'ın. Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın." dizelerini aktaran Erdoğan, "15 Temmuz'da bu millet göğsünü tanklara siper etti mi, F-16'lara siper etti mi, helikopterlere siper etti mi? İşte şimdi 16 Nisan geliyor. 16 Nisan'daki 'evet' aynen bunun tekrarıdır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandumda "tek devlet" için de "evet" denildiğini belirterek, "Bizim Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka bir devletimiz yok." ifadesini kullandı.

"Cumhurbaşkanının aktif olarak partisi olacak"
Türkiye'yi 100 yıl önce olduğu gibi köken ve inanç ayrımıyla parçalayarak kendilerine kul, köle etme niyetinde olanlara 14 yıldır pabuç bırakmadıklarını ve bırakmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, sadece rükuda ve secdede eğildiklerini, onun dışında kimsenin kulu ve kölesi olmayacaklarını belirtti.

"Milletimize, kimsenin boyun eğdirmesine izin vermeyiz" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu mücadeleyi en iyi, güçlü, etkili nasıl vereceksek onun yolunu aramaktan asla geri durmadık. Anayasa değişikliğiyle getirilen Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemi yani başkanlık sistemi, Türkiye'nin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini koruyarak hedeflerine ulaşma konusunda verdiği mücadeleyi güçlendirecektir. Hedef saptırıyorlar. Neymiş, parlamento yok olacakmış. Eline, diline dursun ya. Böyle bir şey yok. Yasama organı, yürütme yine var. Kim yürütme, cumhurbaşkanı. Çift başlılık kalkıyor. Artık burada kendi kabinesiyle tek otorite ama bir özellik daha var, bazıları Amerika ile karıştırıyor, hayır. Bunun adı Türk tipi cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Biz farklı bir sistemle geliyoruz, yani cumhurbaşkanının aktif olarak bir partisi olacak. Buna ne diyoruz, 'Evet' mi?"

Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemine karşı çıkanların derdinin sistemin mahsurlu oluşu olmadığına dikkati çeken Erdoğan, "Onların bu ülke ve millet için iyi, güzel, faydalı olan ne varsa hepsiyle sorunu vardır." değerlendirmesinde bulundu.

'Türkiye adeta ikinci bir kurtuluş savaşı veriyor'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye adeta ikinci bir kurtuluş savaşı veriyor. Bu savaşı hem cephede hem de ekonomiden diplomasiye tüm alanlarda veriyoruz. Artık Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in dediği gibi, 'Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır' diyordu ya biz de 'Bu mücadele bütün vatandır, bütün dünyadır' diyoruz." dedi.

Erdoğan, "Tek adamcılık kimde var? Şu anamuhalefetin geçmişinde var. Onlarda var tabii, bu CHP zihniyetinde var. Tek adamcılık bunlarda. Bunların il başkanları, bulundukları illerin valiliğini yapmışlardır, bunları biliyor muyuz gençler? Bunlarda var bu tür şeyler. İşte 16 Nisan'da bunlara bunun hesabını sormaya var mıyız?" diye konuştu.

"Türkiye, adeta ikinci bir Kurtuluş Savaşı veriyor"
Suriye ve Irak'ta yakın tarihin en kanlı, ahlaksız ve vicdansız katliamların yapıldığını vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin de aynı duruma düşürülmeye çalışıldığına işaret etti. Erdoğan, milletin bu niyeti sezdiği için her defasında devletin ve hükümetin seçtiği siyasi iradenin yanında yer alarak oyunu bozduğunun altını çizdi.

Sadece ülkenin sınırları içinde değil Cerablus, El Rai, Dabık, El Bab operasyonuyla o bölgelerde hayatın akışını Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusuyla (ÖSO) değiştirdiklerini dile getirdi. "Türkiye adeta ikinci bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Bu savaşı hem cephede hem de ekonomiden, diplomasiye tüm alanlarda veriyoruz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in dediği gibi, 'Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır' diyordu ya biz de 'Bu mücadele bütün vatandır, bütün dünyadır' diyoruz." ifadelerini kullandı.

'Tek adamcılık CHP'de'
Kendisini dinleyenlere "Siz, kafanızı karıştırmaya çalışanları boşverin. Ben burada size yeni sistemin ne olduğunu anlatayım mı?" şeklinde seslenen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Geriye doğru dönüp baktığımızda aslına ülkemizde seçimleri açık oy, gizli tasnif yapmışlardır bu ülkede. Yani oy açık kullanılmıştır ama tasnif ne yazık ki gizli yapılmıştır, istedikleri gibi bir netice çıkarmak için. Tek adamcılık kimde var? Şu ana muhalefetin geçmişinde var. Onlarda var tabii. Bu CHP zihniyetinde var. Tek adamcılık bunlarda. Bunların il başkanları, bulundukları illerin valiliğini yapmışlardır. Bunları biliyor muyuz gençler? Bunlarda var bu tür şeyler. 16 Nisan'da bunlara bunun hesabını sormaya var mıyız?""

AK Parti'den referandum şarkısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın kürsüye geldiği sırada, AK Parti tarafından anayasa değişikliğine ilişkin referandum kampanyası şarkılarından ilki olan, sözleri Yalçın Polat'a ait Ceyhun Çelikten'in seslendirdiği "Tabii ki evet" şarkısı ilk kez çalındı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler:
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim