• BIST 92.052
  • Altın 213,506
  • Dolar 5,3060
  • Euro 6,0575
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 9 °C

Ereğli'de Chp’li Meclis Üyeleri, Kent Meydanına Cami Yapılması Kararını Protesto Etti

Ereğli'de Chp’li Meclis Üyeleri, Kent Meydanına Cami Yapılması Kararını Protesto Etti
Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Belediyesi meclis gündeminde yer alan kent meydanına cami yapılması için gerçekleşen imar planı değişikliği, CHP'li meclis...

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Belediyesi meclis gündeminde yer alan kent meydanına cami yapılması için gerçekleşen imar planı değişikliği, CHP'li meclis üyelerinin 14 ret, AK Partili meclis üyelerinin 16 kabul oyu ile meclisten geçti. CHP'li meclis üyeleri karar üzerine meclis salonunu terk ederek kent meydanına cami yapılmasını protesto etti.

Kdz. Ereğli Belediyesi'nin 2016 yılı Ekim ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu bu sabah Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

İmar Komsiyonu'nda görüşülen değişiklikle ilgili CHP'li 2 imar komisyonu üyesi teklife karşı çıkarken, AK Partili komisyon üyeleri ise kabul oyu kullandı. İmar komisyonundan gelen ilçe merkezindeki 15 dönümlük arsanın resmi kurum, oto park ve cami alanı olarak değiştirilmesini öngören teklife, CHP'li meclis üyeleri itirazlarda bulundu. Meclis toplantısında söz alan CHP Belediye Meclis Gurup Sözcüsü Özken Özyağcı, meclisin kent meydanı ve otopark ile ilgili daha önce bir karar aldığını belirterek, aynı bölgeye cami yapılmasının yanlış olduğunu savundu. Özyağcı "Kdz. Ereğli'nin 31 mahallesinde 76 cami ve 22 mescit vardır. Aynı anda 40 bin kişinin namaz kılacağı alan mevcuttur. Evet, cami de ihtiyaçtır, yapılabilir ama kent merkezine değil. Orası kentimizin merkezidir" dedi.

CHP'li meclis üyesi Cumhur Nalcı ise cami oylamasının meclisin onur meselesi olduğunu öne sürerek, kent meydanına cami yapılmasına karşı çıktı.

CHP'nin aynı zamanda Kdz. Ereğli İlçe Başkanlığı görevini yürüten meclis üyesi Sertan Ocakçı da kent merkezine cami yapılmasına karşı çıkarak, caminin ilçenin bir simgesi olamayacağını savundu. Ocakçı, "Burada demokratik olmayan bir şekilde ibadethane uygulaması yapılıyor. Bu konu hiç meclisle paylaşılmadan imar tadilat dosyasının altında meclise getiriliyor. Bunun neresi demokrasi? Buradaki bir çok arkadaşımda ibadethane olacağını televizyon ve internet sitelerinden öğrendi. Meclise bile soramadan kente bir yapı için oldu bitti yapıyoruz. Örnek veriliyor; "Ayasofya, prestijli bir yapı yapacağız'. Kime göre prestijli bir yapı yapacağız. Bu kentin sembolleri var. Bu kentin sembolleri arasında camii yok. Bu kentin sembolleri içerisinde çilek var, kömür var, emek var, ölüm var ama yapısal olarak cami simge değil" diye konuştu.

CHP'li meclis üyelerinde Fikret Foto'da konuşmasında kent meydanına cami yapılmasına karşı çıkarak, caminin yeni mezarlık alanına yapılmasını istedi.

CHP'li Belediye meclis üyelerine yanıt verdiği sırada sözünün kesilmesine tepki gösteren Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, CHP'li üyeleri saygılı olmaya davet etti. Mecliste isteyen herkese söz verdiğini ve 4 CHP'li meclis üyesinin sınırsızca konuştuğunu dile getiren Uysal, kendi konuşmasının da aynı şekilde dinlenmesini istedi. Cami projesinin kendi projesi olduğunu belirten Uysal, ilçe nüfusunun yüzde 75'nin merkeze yakın olduğunu ve kent merkezinde büyük bir camiye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Cami için en doğru yerin Kent Meydanı olduğunu belirten Uysal "Evet, benim fikrim. Mimar ve mühendis arkadaşlarımda bilir, 3-4 aydır orada çalışıyoruz. Sizlerle paylaşmadım. Ama orada söz verdiğimiz gibi 2 katlı otopark, meydan ilave olarak, oraya değer kazandıracak görülmesi gereken bir mimari eser ortaya çıkacak" dedi.

Uysal'ın konuşmasının ardından kent meydanına ibadethane yapılmasına ilişkin imar değişikliği talebi CHP'li meclis üyelerinin 14 ret oyuna karşılık, AK Partili meclis üyelerinin 17 evet oyu ile kabul edildi. Oylama sonucunun açıklanmasının ardından CHP'li meclis üyeleri kararı protesto ederek meclis salonu terk etti.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal CHP'nin köprüye de, tünellere de karşı çıktığını belirterek "15 dönüm kent meydanının belli bir kısmına da camii yapılıp orası taçlandırılacak daha da güzel olacak. Zaten çevresinde Göztepemiz, Çınarlarımız, denizi olan yer var. Zaten yeteri kadar gezinti alanlarımız var ve camii de oraya çok yakışacak. Onlar boğaz köprüsüne de protesto yapıyorlar, tünel yerin altından geçiyor orada da protesto yapıyorlar. Protesto yapmak alışkanlık haline geldi" dedi.

Yapılan açıklamanın ardından Başkan Uysal ile AK Partili meclis üyeleri de salondan ayrıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim