Erken emekli olabilmenin yolu açıldı. Emeklilik bekleyenleri ilgilendiren kurallar belirlendi..

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda iyiden iyiye yerini almaya devam eden internet ortamında artık birçok kişinin araştırmış olduğu konuların başında ‘’erken emeklilik mümkün mü’’ sorusu gelmektedir.

Erken emekli olabilmenin yolu açıldı. Emeklilik bekleyenleri ilgilendiren kurallar belirlendi..
Yayınlanma Tarihi : 24 Kasım 2020 19:26

Birçok çalışan ve emekliliği yaklaşmakta olanlar tarafından bu araştırma sık şekilde yapılır. Askerlik borçlanması ve doğum birden fazla kişi tarafından bilinmektedir. Fakat bilinmemekte olan bazı zaman zarflarında da sigorta priminin işlemeye devam etmektedir.

Diğer yandan çalışmaya engellik bir durum yani malullük durumu var ise SGK’dan erken emekle olma şansına sahipsiniz

Doğumdan itibaren ya da daha sonrasında meydana gelen engellilik durumu erken emeklilik için bir yoldur. Erken emeklilik ya da çalışmaz durumdayken sigorta priminin ödenmesi durumu hangi şartlarda geçerli olmaktadır?

Emekli olmak için prim gününü doldurmayı bekleyenler, daha erken süre zarfında emekli olabilmenin şartlarını merak içerisinde araştırıyor.

Erken emeklilik durumu tüm sigortalı şekilde çalışma gösteren kişilerin fikir sahibi olmasını gerektiren bir konudur.

Yasalar sürecinde belirlenmiş olan borçlanma ve bazı şartlara bakılarak gerçekleşiyor. 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamınca sigorta borçlanma durumlarını hangi şartlarda yapabiliyor? Daha erken nasıl emekli olunabilir?

Sigorta Borçlanmasında Yasa

5510 Sayılı Sosyal Sigortlara ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında sigortalıların borçlanmadaki süre şu şekilde ifade ediliyor;

- Doğum tarihini takip eden iki yıllık zamanı geçmeyecek sürede,

- Er ya da erbaş şekilde geçirilmiş olan askerlik borçlanması süreleri,

- Dördüncü maddedeki birinci fıkranın © bendine göre, personel mevzuatlarının aylık izin süreleri,

- Herhangi bir sigortaya tabi bulunmaksızın doktora öğrenimi ya da tıpta uzmanlık adına yurt içi ya da yurt dışında geçirilmiş olan normal doktora uzmanlık öğrenim süreleri,

- Sigortası bulunmaksızın avukatlık yapmak isteyen stajyerlerin çalışma süreleri,

- Sigortalı şekilde çalışırken herhangi bir suç karşılığında tutuklanma ya da göz altına alınma süreleri,

- Lokavt ve grevde geçirilmiş olan süreler,

- Hekimlerin fahri asistanlıkta geçirdikleri süreler,

- Seçim kanunu kapsamınca görevlerinden gerektiği şekilde istifada bulunan, istifa edilen tarih ile seçimin gerçekleştirildiği tarihi takip etmekte olan ay başına kadar açıkta geçirilmiş olan sürelerde emeklilik prim gün sayısının hesaplanmasında kaile alınabiliyor. Aynı zamanda borçlanması da gerçekleşebiliyor.

Doğum Borçlanması

Doğum gerçekleştiren kadınlar her bir çocuk adına 2 yıl yani 760 gün prim borçlanması yapabilmektedir. 3 çocuğa kadar kullanılabilmekte olan doğum borçlanmasıyla alakalı en fazla gözden kaçırılan bilinmeyen ayrıntı ise, doğum borçlanmasından fayda sağlayabilmek için doğumdan önceki sigorta süresinde sigorta girişinin olma zorunluluğudur.

Askerlik Borçlanması

Geçirilmiş olan askerlik süresi boyunca her erkek birey askerlik borçlanmasından faydalanabiliyor. Er, erbaş ya da yedek subay olarak okulda geçirilmiş olan sürelerde emeklilik sürelerinde değerlendirilmeye alınıyor.

3600 Günde Emeklilik

15 yıl süre zarfında prim ödemesini tamamlamış olan her erkek ve kadın sigortalı çalışan belirtilmiş olan şartlara uygun olması halinde 3600 gün üzerinden emeklilik talebinde bulunabiliyor. Söz konusu olan durumda en dikkat edilmesi gereken detay ise ilk işe giriş tarihinin 8 Eylül 1999 tarihinden önce olma durumudur.

Ulusalpost.com Aktif Link vermeden Alıntı yapılamaz... 

İlgili Haberler