Erken emekli olunabilecek yaş şartı resmen değişti üstelik indirim...

Erken emekli olunabilecek yaş şartı resmen değişti üstelik indirim...

Emeklilik bekleyenleri ilgilendiren yeni bir gelişme var: Peki detaylar ne şekilde? Ayrıntılar ve başvuruya ilişkin yapılması gerekenler ortaya çıktı

Emeklilik bekleyenleri yakından ilgilendiren gelişme.. Yaş şartıyla ilgili detaylar ve belirli bir süre prim ödemeleriyle ilgili tüm detaylar belli oldu.

Doğuştan engeli bulunan vatandaşlar belirli bir süre prim şartını tamamlarsa yaşa bakılmadan emekli olabilecek.

Ancak vergi indirimi alma şartı var. Memurlar da bağ*kurlular gibi 1 ekim 2008 sonrasında aslında bu haktan yararlanmaya başlamışlardı.

Yeni gelişmeyle ilgili tüm detaylar Yeniasır'da yer aldı: İşte Yeniasır haberinden tüm detaylar

SGK mevzuatına göre bazı engelleri olan vatandaşlar erken emekli olabilir. Buna malulen emeklilik denir. Sonradan çıkan rahatsızlıklar da buna dahil. İş kazası ile gerçekleşen durumlar ve çalışma gücünün en az yüzde 60'ının kaybedilmesi.. 

Engelli emekliliği ise başka bir detay.. Rahatsızlık sonucu alınan vergi indirimi neticesinde ortaya çıkar. Burada ise yüzde 40 iş görme kaybı aranır. Engellilik oranı en az yüzde 40 olması gerekir. Peki prim şartları yıl şartları neler? Bu haktan nasıl yararlanılır.. TÜM DETAYLAR BELLİ OLDU

 
VERGİ DAİRESİNE GİTMENİZ LAZIM
 
Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in yazısına göre erken emeklilikten yararlanmak için öncelikle vergi indirimi almak gerekiyor. Defterdarlık ya da vergi dairelerine müracaat ederek işlemleri başlatmak mümkün. Başvuru için kimlik belgesi dilekçe ve işyerinizden sigortalı çalışıldığına dair belge yeterli oluyor. Sonrasında bir hastaneden engellilik derecesini raporla tespit etmek gerekiyor. Bunun için vergi dairesi sizi bir hastaneye sevk ediyor ve raporunuz hazırlanıyor. 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren Bağ- Kur (4/B) sigortalıların da engelli olarak erken emekliliklerinin yolu açıldı.Buna göre, yüzde 60 ve üzeri engeli olanlar 15 yıl 3 bin 960 gün, yüzde 50 ile 59 arasında olanlar 16 yıl 4 bin 320 gün, yüzde 40-49 arasında olanlar ise 18 yıl 4 bin 680 günden emekli olabilecek.
 
MEMUR DA HAKTAN YARARLANIYOR
 
Memurlar da Bağ-Kur'lular gibi 1 Ekim 2008 sonrasında bu haktan yararlanmaya başladılar. Bu tarihten önce kamuda çalışmaya başlamış ve en az yüzde 40 raporu olanlar veya en az yüzde 40 olmak üzere doğuştan engelli olan memurlar en az 5400 gün (15 yıl) primi ödenmiş olmak şartıyla emekli olabiliyor. Eğer memurlar 1 Ekim 2008'den sonra göreve başlamışlar ve engellilik oranları yüzde 40 ve üstündeyse onlar için de erken emeklilik şartları bulunuyor.
 
BİR YIL ERKEN EMEKLİ OLUR
 
Yasalarımız engelli çocuğu bulunan anneler için erken emeklilik imkanı tanımış durumda. 5510 sayılı yasanın çıktığı 1 Ekim 2008 sonrasındaki primlerin artırılması imkanı bulunuyor. Yani başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu bulunan annelerin 1 Ekim 2008 sonrası primlerinin dörtte biri toplam primlerine ekleniyor. Bu süre yaş şartınızdan da düşülüyor. Ağır engelli çocuğuna bakan bir annemiz 10.05.1992 tarihinde sigortalı olmuş olsun. Bu annemizin 01.10.2008'e kadar da 3 bin günü birikmiş olsun. 2008'den sonra da 4 yıl çalıştığını farz edelim. Toplamda prim süresi 4440 gün olacak. Hesap şöyle yapılacak: Annemizin emeklilik şartları 20 yıl 48 yaş ve 5525 gün. Annemiz 01.10.2008'den sonra 4 yıl (1440 gün) çalıştığı için yasa gereği primlerine 360 gün (1 yıl) daha eklenecek.Böylece toplam primleri 4800 gün olacak. 48 olan yaş şartı da 47'ye indirilecek. Böylece annemiz hem 1 yıl daha az çalışacak hem de bir yaş daha erken emekli olacak. Tabii engellilik durumu raporla belirleniyor.
Bunun için SGK'ya başvurmalısınız.