Erken Karar Vermeyin Nefis Lezzeti İle Bol Malzemeli Beyaz Soğanlı Puding Tarifi

Erken Karar Vermeyin Nefis Lezzeti İle Bol Malzemeli Beyaz Soğanlı Puding Tarifi

Yemeğe aş olan soğanı bu sefer de tatlı için kullanın! Beyaz soğan aslında tatlılarda kullanılan bir sebze olmanın yanında diğer malzemeleri ile beraber pudinge çok yakışıyor. İşte nefis soğanlı puding tarifi...

Beyaz soğanlı enfes puding tarifi...

Beyaz Soğanlı Puding Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler Listesi

Dört yüz elli gram kadar beyaz soğan, iki yemek kaşığı zeytinyağı, bir adet buke garni ancak eğer bulamazsanız aynı oranlarda defne yaprağı, adaçayı, kekik ile mercanköşk kullanın. İki yemek kaşığı sirke, yüz mililitre krema, üç yüz yetmiş beş mililitre süt, iki yumurta, iki yumurta sarısı, kiniş tohumu, altı yemek kaşığı hazır karamel sos ile biraz tuz ve taze çekilmiş karabiber kullanacağız.

Beyaz Soğanlı Puding Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk olarak beyaz soğanlarımızı alalım ve soyalım. Ardından en keskin bıçağımızı alalım ve doğrama tahtası üzerinde beyaz soğanları incecik olacak şekilde kıyalım. Gözlerin yaşarmaması için rüzgar alan bir noktada durabilirsiniz, tabi soğan kokusunu üzerinize gelmeyecek şekilde ayarlayarak...

Tavamızı ocağa koyalım. İçerisine zeytinyağını dökelim. Isıttığımız zeytinyağının içerisine kıydığımız soğanları alalım. Yakmamaya özen göstererek tahta bir kaşık yardımı ile karıştırarak kavuralım. Sonrasında da buke garniyi soğanların yanına ekleyelim. Soğanlarımız pişince de buke garniyi alalım ve çöpe atalım. Ardından taze çekilmiş karabiber, sirke, tuz ve kremasını ağır ağır tavaya ekleyelim. 

Tavamızı ocaktan alıp ılımaya bırakalım. Soğanın üçte ikisini alalım ve bir kaseye koyalım. İçerisine yumurta, yumurta sarıları ve sütü dökelim. İyice çırptığımız katışıma kişniş tohumu dökelim. Ardından elde ettiğimiz karışımı blendera alalım. Pürüzsüz şekilde bir kıvam alan karışımı köşeye alalım.

Puding kaplarımızın içerisini yağlayalım. Hazır karameli paylaştırdıktan sonra soğanlı harcı da paylaştıralım. Fırın tepsisine su dökelim ve puding kaplarını dikkatlice yerleştirdikten sonra 160 derecelik fırında 45 derecede pişirip çıkaralım. Servis yapacağımız tabağa ters şekilde aldığımız pudinglerin yanına da kavrulan soğanları ekleyelim. Ardından servis yapabiliriz. Afiyet olsun.

En Yeniler