Erken Yaşlanmaya Neden Olan Gıdalar Nelerdir? Bu yiyecekleri SOFRADAN KALDIRIN

Hepimizin korkulu rüyasıdır erken yaşlanma. Sağlığımıza dikkat etmediğimiz zamanlarda ise yaşlanmaya adeta hızlı adımlarla ilerliyoruz.Erken yaşlanmaya karşı gelmek için elbette dikkat edilmesi gereken birçok durum vardır.

Erken Yaşlanmaya Neden Olan Gıdalar Nelerdir? Bu yiyecekleri SOFRADAN KALDIRIN
Yayınlanma Tarihi : 10 Aralık 2020 02:11

Bunların en başında ise beslenme geliyor. Beslenmenize dikkat etmezseniz, birçok hastalığı ve beraberinde de erken yaşlanmayı getirmiş olursunuz. Erken yaşlanmayı önlemek için uzak durulması gereken gıdalar:

Tuz

Çok fazla bir şekilde tuz tüketmek, en çokta böbreklere zarar vermektedir. Bunun yanı sıra cilde de zararı bulunmaktadır. Cilde çok büyük bir zararı olmaz ancak uzun süreli fazla tuz tüketiminde ciltte sorunlar görünebilir. Tuz, vücuttaki suyu tutacağından cildin kurumasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra yüz bölgesinde şişliklerinde oluşmasına neden olur. Tuz tüketimine tamamen son vermemelisiniz. Ancak yeteri kadar tuz tüketmeniz gerekmektedir.

Mangalda Pişen Etler

Mangal, adeta bizim geleneğimiz haline gelmiştir. Türkiye’de çok fazla mangal yapılmaktadır. Oldukça lezzetli olduğu için çoğu zaman tüketebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir durum var. Aşırı kızarmış etlerin kansorejen madde ürettiklerini biliyorsunuz. Aynı zamanda cildin temel kolejen özelliklerini bozduğundan, siyahlaşana kadar kızartmamak gereklidir. Böyle olduğu durumlarda ise o siyahlaşan kısımları yememelisiniz.

Isıl İşlem Görmüş Gıda Ürünleri

Isıl işlem görmüş gıda ürünlerinin sağlığa ve cilde sayısız zararı vardır. Sosis, salam, sucuk ve jambon gibi işlem görmüş gıdaların tüketilmesi, uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bu gıdalar işlem gördüklerinden dolayı, cilde olumsuz etki verebilecek maddeler üretirler. Aynı zamanda sağlığı da tetikler.

Şeker

Şekerin cilde olan zararı oldukça büyüktür. Cildin solmasına, kırışıklığı ve bitkin görünmesine neden olmaktadır. Şeker tüketim oranınızı oldukça düşürmelisiniz. Şeker ihtiyacınız olduğunda, bunu doğal yollardan almanız daha sağlıklı olacaktır. Şeker tüketimi, cildin kolajen seviyelerine dengesiz etki yapar. Bunun için şeker tüketiminize dikkat etmelisiniz. Evet doğal yollardan şeker alabilirsiniz, fakat hazır gıdalar tüketirken de dikkat etmelisiniz. Tüketeceğiniz her gıdanın önceden şeker değerine bakmalısınız ve buna göre tüketmelisiniz.

Fast Food ve Doymuş Yağlar

Doymuş yağlar ve doymuş yağ içeren gıdalar, sağlık için büyük tehdit unsuru. Doymuş yağ içeren gıdalar, vücut sağlığını ve cilt sağlığını ciddi anlamda etkiliyor. Hastalıklara davetiye çıkardığı gibi cildin erken yaşlanmasına da neden oluyor. Uzmanlar bu konuda daima uyarıyor. Doymuş yağlar ve sağlıklı yağlar tüketilmemelidir gibi ifadelerini kullanıyorlar. Yine bunlara cipsleri de ekleyebiliriz. Dışarıdan hazır satın aldığınız cipslerde, yüksek oranda doymuş yağ içeriyor. Bu gıdalardan bir an önce uzaklaşmalısınız. Aksi takdirce erkenden yaşlanabilirsiniz.

Alkol

Alkolün sağlığa olan zararlarını bilmeyen yoktur herhalde. Alkol hem cilt hem de genel vücut sağlığı için oldukça tehlikelidir. Özellikle uzun süreli alkol tüketen bireylerde, kalp rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları ve cilt rahatsızlıkları gibi ciddi problemler oluşmaktadır. Alkol, vücut sağlığı ve cilt sağlığı için gerekli olan hücrelere ve minerallere zarar verir. Bundan dolayı birçok hastalık ve erken yaşlanma problemleri de beraberinde gelecektir.

Sigara

Aslında sigara, bu gıdalardan daha farklı bir kategoride olabilir. Fakat cilt sağlığına en çok zarar verenler arasında sigara da vardır. Sigara tükettiğiniz zaman vücudunuzun birçok alanına kalıcı zararlar verebilirsiniz. Özellikle kalp damar hastalıkları, akciğer sorunlar gibi daha birçok sorun olacaktır. Cilt içinde yine birçok sorun teşkil etmektedir. Özellikle sigara içerken sigaradan çıkan dumanın yüzünüze gelmesi, cildinizde sararmalar, kırışıklık ve kötü kokuların oluşmasına neden olacaktır. Bunun için sigara alışkanlığınız varsa, hiç zaman kaybetmeden o alışkanlığınızdan kurtulmalısınız.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz