• BIST 102.252
  • Altın 225,899
  • Dolar 5,2962
  • Euro 6,0008
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 15 °C

Eski MHP'li yeni AKP'li Türkeş yine kızdıracak!

Eski MHP'li yeni AKP'li Türkeş yine kızdıracak!
AKP’li Tuğrul Türkeş’e göre; ‘müsait’i ‘flörte uygun kadın’la açıklamakta da, regl olan kadına ‘kirli’ demekte de sorun yok!

Türk Dil Kurumu’nun hazırladığı sözlükte ‘müsait’ kelimesinin “Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen”, ‘kirli’ kelimesinin ise “Aybaşı durumunda olan kadın” olarak tanımlanmasına ilişkin soru önergesi veren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’ya Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’ten yanıt geldi.

“TDK uzmanlarına cinsiyet eşitliği eğitimine gerek yok”

Türkeş’in verdiği yanıtta, TDK’nın tanımlaması savunulurken, değişikliğe gidilmeyeceği belirtildi. Türkeş, Türk Dil Kurumu’ndaki sözlük çalışmaları için 16 uzman ve 11 uzman yardımcısının çalıştığını ve çalışanların sözlükçülük ilkeleri konusunda bilgili, çalışma alanına ilişkin etik kuralları bakımından da hassas oldukları için cinsiyet eşitliği eğitimi verilmediğini, gelecekte de verilmesine yönelik planlamaya gerek duyulmadığına değindi.

İşte AKP’li Tuğrul Türkeş’in o açıklamasından ilgili bölümler;

“Halkın dilinde var”

– Türkçe Sözlükte “kadınları aşağılayıcı” olarak nitelendirilen ifadeler aslında halkın dilinde var olan, kullanılan anlamlardır. Bu tür ifadeler genel olarak incelendiğinde bu tanımların büyük bir kısmının Kurumumuzca 1945’te yayımlanmış olan Türkçe Sözlükte de yer aldığı görülmektedir.

– Son günlerde kamuoyunda sıkça tartışılan “kirli” kelimesi, ilk olarak Kurumumuzca 1945 yılında yayımlanmış Türkçe Sözlükte “aybaşı hâlinde” anlamıyla yer almaktadır. 1945 yılından 2011 yılma kadar yayımlanmış olan sözlüklerimizde “kirli” kelimesinin “2. Aybaşı durumunda bulunan (kadın)” anlamının yer alması halk ağzındaki yaygın kullanımı sebebiyledir.

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim