Eskişehir Asker Hastanesi şimdi Yunus Emre Devlet Hastanesi!

Eskişehir Asker Hastanesi şimdi Yunus Emre Devlet Hastanesi!

Eskişehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Asker Hastanesinin, Yunus Emre Devlet Hastanesi ile bir arada hizmet vereceği duyurusu yaptı.

Eskişehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Asker Hastanesinin, Yunus Emre Devlet Hastanesi ile bir arada hizmet vereceği duyurusu yaptı.

Yapılan açıklamada, Türkiye'nin askeri ve sivil sağlık hizmetlerinde bir ilki yaşadığına dikkat çekildi. Açıklamada, "Özel ve fedakar bir hizmet alanı olan sağlık hizmetleri alanında sivil sağlık hizmetleri ve askeri sağlık hizmetleri çalışanlarının üst kimlikte birleşmesini gerçekleştiriyoruz. Eskişehir Asker Hastanemiz ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Yunus Emre Devlet Hastanemiz bir arada çalışmak üzere ek bina olarak açılan Yunus Emre Devlet Hastanesi İki Eylül Binası tüm halkımıza ve ülkemize hayırlı olsun. Eskişehir Asker Hastanesi, Sağlık Bakanlığı çatısı altında benzer rol ve fonksiyonlarına ek olarak gelişmiş imkanlarını ülkemizin tüm vatandaşlarına da sunmak yoluyla hizmetine Yunus Emre Devlet Hastanesi İki Eylül Binası adıyla devam edecektir" denildi.

Asker Hastanelerinin taşınması ile FETÖ'nün ilgisi yok

Asker hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na bağlanmasının Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bir ilgisi olmadığı belirtilen açıklamada, "Bakanlığımıza bağlanan askeri hastaneler, FETÖ davası sebebiyle devir alınan hastaneler ile karıştırılmamalı ve bir tutulmamalıdır. Bu bağlanma esnasında eski alışkanlık ve iş akışlarının değişmesinden dolayı bir takım tereddütler oluşabilecektir. 1891 yılında kurulan, 125 yıllık bir tarihi olan Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Türkiye Cumhuriyeti Askeri Sağlık Hizmetlerinin kapatılması veya fonksiyon dışı bırakılması düşünülemez. Askeri sağlık hizmetlerinin ülke güvenliği ve gizlilik gibi birçok vazgeçilmez özelliği vardır. Bunlar sağlık hizmetlerinin ertelenemezliği, devredilemezliği ve depolanamazlığı ilkelerine ek olarak, en az onlar kadar önemli unsurlardır. Bu konuda resmi kimlik değiştiren kurumlar ve çalışanlar, bir anda kendilerini kapatılmış veya devredilmiş gibi hissiyata kolaylıkla düşürebilirler. Askeri sağlık hizmetleri olarak standart hasta ve hastalık tedavilerinin yanı sıra, saha hizmetleri, sağlık yetenekleri muayeneleri, heyet ve rapor işlemleri, muharebe görevleri, sefer ve çatışmada acil ve kriz destek hizmetleri elbette ki hepimiz ve ülkemiz için çok gereklidir" ifadelerine yer verildi.

Eskisinden daha iyi ve güçlü hizmet verilecek

Açıklamada, hizmetlerin kapanmadığına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

"Devletimiz bu hizmetleri kapatmıyor, bu hastaneleri kapatmıyor. Bu hizmetler aynı şekilde ve eskisinden de güçlendirilmiş şekilde yürüyecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Sağlıkta geldiği seviye ve gösterdiği başarılar ile zaten T.C. Sağlık Bakanlığı tüm dünyaya kendini kabul ettirmiş bir kurumdur. Geliştirdiği uygulamalarına birçok noktada yakın ilgi gösteren Askeri Sağlık Tesisleri ile ciddi yakınlaşma ve ortak çalışmalarımız uzunca bir süredir herkesin malumudur."

Güvenlik açısından korkmaya gerek yok

Eskişehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği açıklamasında, Asker Hastanesi'nin, Yunus Emre Devlet Hastanesi'ne taşıdıktan sonra hiçbir güvenlik açığının olmayacağına dikkat çekildi. Açıklamada, "Bu hastanelerin güvenlik açısından devlete ve T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlanması konusunda endişe duyan çevreler, bu hastaneleri gizli ve stratejik görev yapmaktan çıkaracağımızı düşünmemelidirler. Devletin her türlü güvenlik ve gizliliği başta sağlıkçılar olmak üzere bizlerin asli görevidir. Bu hastanelerde askeri personele, rütbelere ve gerekliliklere karşı görev ve sorumluluklar aksatılmayacaktır. Askeri rol ve gereklilikler daha da güçlendirilecektir. Bu vatan ve bu asker bizim geleceğimiz ve güvenliğimizdir. Bizler de bu ülkenin sağlık askerleriyiz ve bu sorumluluğumuzu en üst düzeyde seve seve yapacağız. Tüm arkadaşlarımızın bu konuda aynı düşündüğünden hiç şüphem yoktur ve T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlanan askeri hastaneler ile ilgili yapılacak birçok çalışmamız ve artıracağımız değerlerimiz vardır. Tüm halkımız, bu işlemin bir devralma ya da kapanma işlemi değil, devletin bir kademesine, o da sağlık kademesine bağlanma işlemi olduğunu özellikle unutmamalıdır" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

En Yeniler