• BIST 99.503
  • Altın 239,450
  • Dolar 5,6361
  • Euro 6,3780
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 13 °C

Eskişehir'in madenci kadınları

Eskişehir'in madenci kadınları
Eskişehir’de bulunan bir maden ocağında çalışan yaklaşık 500 kadın işçi, yapılan kutlamanın ardından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne madende çalışarak girdi.

Eskişehir’de faaliyet gösteren bir manyezit madeni şirketi, bünyesinde çalışan kadın işçilerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü karanfil dağıtarak kutladı. Şirket Genel Müdürü Ekrem Bulur, kadınların günlük hayattaki öneminden bahsederek, emekleri için tek tek teşekkür etti. Bulur, konuşmasının ardından kadınlara karanfil dağıttı.
Yıkama tesisinde çalışan 100 işçinin 96’sının kadın olduğunu belirten Maden Mühendisi Emel Şahbaz, işlerinin ağır olmasına rağmen kadınların bu zorlukların üstesinden geldiklerini vurguladı. Şahbaz, “Çalıştığımız iş ağır, ayıklamada çalışıyorlar triyajda. Maden ayıklıyoruz, A ve B kalite olarak pasasını ayıklıyoruz. Yaptıkları iş ağır, ama kadınlarımız, çalışanlarımız bunl
arın üstesinden geliyor. Kadınlarımız erkeklere nazaran daha sabırlı olduğu için işin üstesinden çok iyi geliyorlar" dedi.


“YERİN ALTINDA HİÇ KİMSENİN DOKUNMADIĞI ŞEYLERE İLK BENİM DOKUNMAM BENİ ÇOK MUTLU EDİYOR”


Kadınlar Günü ile ilgili duygularını belirten işçiler, işlerinin zor olmasına rağmen sevdiklerini dile getirdi. 8 yıldır madende çalıştığını ifade eden Lütfiye Tombak, “Çok mutluyum burada çalışmaktan. Yerin altında hiç kimsenin dokunmadığı şeylere ilk ben dokunuyorum. Benim yaptığım her şeyi başka insanların kullanması, bütün yaşantısı boyunca kullandığı şeylere ilk ben dokunuyor olmam beni çok mutlu ediyor. Benim yaptıklarım uzaya bile gidebiliyor. Bundan çok haz duyuyorum. Her işte olduğu gibi zorlukları var, ama önemli olan seviyor olmak bence. Ben taşları çok seviyorum, stres atıyorum onlarla. Verimli olmak, aileye destek olmak ve düzgün bir iş yerinde çalışmak daha önemli bence” ifadelerini kullandı.


Kadınlar, bu özel gün dolayısıyla mola saatini, şarkılar söyleyip oynayarak geçirdiler. 
HAMZA YAZGAN - SELİM KUŞCU 

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim