Esnaflar İçin Kredilere Yapılandırma Fırsatı!

Esnaflar İçin Kredilere Yapılandırma Fırsatı!

Gündemde vergi ve prim borcuna yapılandırma varken, esnafa bir fırsatta krediden geldi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Bankalar Birliğiyle 23 banka ve 30 finansal kuruluşun arasında protokol imzalandığını belirterek, ‘’Anlaşmayla esnaf ve sanatkarlarımıza 23 banka ve 30 finans kuruluşuyla, ticari olan borçlarını yeniden yapılandırabilecekleri olanak sağlandı’’ sözlerini de ekledi.

Anlaşmaya göre TESK üyeleri azami 24 ay vadeli ve 100 bin TL’ye kadar olan borçlarını yeniden yapılandırma fırsatı bulacak.

Maddeler Halinde Tüm Detaylar

Bendevi Palandöken, kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin koşulları maddeler halinde şu şekilde açıkladı;

  • Yapılandırma dönemine ilişkin en uzun 24 ay vade olabilecek bu vade sayısı, esnaf ve sanatkarların talebine göre ve ödeme imkanının değerlendirilmesi sonucu ilgili banka veya finans kuruluşu tarafından belirlenecektir.
  • Anapara ve faiz ödemesiz dönem en fazla 12 aya kadar verilebilecek ve ödemesiz dönem ile ilgi kararı banka veya finans kuruluşu verecek.
  • Faiz oranı, esnaf ve sanatkarlarımızın isteğine göre sabit veya değişken olabilecektir.
  • Tüm yeniden yapılan yapılandırma işlemleri Türk Lirası üzerinden yapılacak, döviz olarak yapılandırma yapılmayacak.
  • Yapılan tutarın en az %10’nun ödenmesi aynı zamanda taksit ödeme süresinin geciktirilmemesi şartıyla kalan tutar için bir kez daha ödeme planı düzenlenebilecek.
  • Revize işlemi en fazla 2 kere yapılabilecek. Revize edilen vade, toplamda 72 ay vadeyi geçemeyecek.
  • Borcu olan esnaf ve sanatkarlarımız, yeniden yapılandırma yapabilmek için borcun en fazla olduğu banka veya finansman kuruluşuna başvuru yapacaktır.
  • Borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin detaylı bilgiler, borçlu olunan bankadan veya finans kuruluşundan alınabilecek. En fazla borç bulunan banka ya da finans kuruluşu yapılan başvuruyu kabul etmemesi durumunda, borç tutarı açısından ikinci sırada olan bankaya veya finans kuruluşuna başvuru yapılabilecek. 3 banka veya finans kuruluşundan 2’sinin başvuruyu onaylamaması durumunda yapılandırma işlemi yapılamayacak.
  • Yasal takip işlemlerinin sonucu; ‘satış günü alınmış olması, ihalenin feshi davası devam ediyor olması, tasarrufun iptali davasının devam ediyor olması, borcun icra taahhüdüne bağlanmış olması’ gibi kararlar alınmış olması, yeniden yapılacak olan yapılandırma için yapılandırma başvurusu yapmaya engel değildir. Başvurunun yapıldığı banka veya finans kuruluşu, söz konusu işlemlerden feragat edebilir ya da o başvuruyu kabul etmeyebilir.

Kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kurallar ve yapılandırma için yapılması gereken ve engel olmayan bazı durumlar da bu şekildedir.

..

İlgili Haberler