Eti Daha Lezzetli Yapmak İçin Kaçınmanız Gereken Hatalar! Yağı Böyle Ayarlamalısınız.

Pişirdiğiniz etin daha lezzetli olması için yapmanız gereken bazı işlemler var. Bu işlemleri eğer uygulamak isterseniz etinizin çok daha lezzetli olduğunu göreceksiniz..

Eti Daha Lezzetli Yapmak İçin Kaçınmanız Gereken Hatalar! Yağı Böyle Ayarlamalısınız.
Yayınlanma Tarihi : 31 Ocak 2021 10:37

Pişirdiğiniz etin çok daha sağlıklı olması ve lezzetli olması için bazı önerileri sizler için derledim. Genelde ben eti pişirirken bu uyarı doğrultusunda hareket etmekteyim. Bu yöntemle hareket ettiğim için etin çok daha lezzetli olduğunu görmekteyim. Sizlerde çok sağlıklı bir et yemeği yemek istiyorsanız mutlaka bu önerilere kulak verin. İşte önerilerimiz

Uzmanlar, mangalda et pişirmek isteyenlerin et ile ateş arasındaki mesafeyi iyi ayarlamaları konusunda uyardı. Yapılan araştırmalar belki de bir çoğumuzun dikkat etmediği sonuçlar verdi. Mangalda et pişirirken, et ile ateş arasındaki mesafenin en az 15 santimetre olması gerekliymiş. 

Etin Lezzetini Kaybetmeden Pişirme Teknikleri

Özellikle kurban bayramı döneminde et tüketimi bilinçsizce artıyor. Bu dönemde bir çok dikkat edilmesi konuları hiçe sayıyoruz. Sağlığınız tekliye atmayın. Gelin hep birlikte lezzetli ve doğru et pişirme tekniklerine bir bakalım. 

Uzamanalar, et tüketeceğiniz zaman mutlaka yanında bir çeşit sebze yemeği ya da bol yeşillik içeren bir salata yenmesi gerektiği konusunda hemfikir. 

Et pişirirken etin lezzetine, kıvamına, kokusuna mutlaka dikkat edin. Doğru pişirme yöntemiyle kırmızı etten alacağınız vitamin ve mineralleri de yok etmemiş olursunuz. Eğer ızgarada et yapacaksanız mutlaka bir çeşit ızgaranıza atabileceğiz sebze ile pişirim. Haşlama yapacaklara ise uzmanlar etlerin yanına mutlaka sebze atılmasını öneriyor. Mangalda et yapacaklar ise et ile ateş arasında en az 15 santimetre bırakmalılar. Kızartma ve kavurma tekniği ile et yapacaksanız mutlaka ocağınızın ısısına dikkat etin. Yükse ısıyla etinizi asla pişirmeyin. Çünkü, kırmızı ette bulunan kanserojen maddeler ortaya çıkacaktır. Aynı şekilde mangalda da yüksek ve harlı ateşte pişen etin yüzeyi daha hızlı pişeceği için proteinler katılaşacaktır ve etin kısmı çiğ kalacaktır. 

Etin az pişmiş ve çiğ tüketilmesi de etin kalitesini düşürür. Bu aynı zamanda besin zehirlenmesine de yol açabilir. Bu yüzden orta ve kor ateşte uzun uzuna pişen et daha sağlıklı olacaktır.

Eğer etli yemek yapacaksınız yemeğinize yağ katmaktan kaçının. Özellikle kuyruk yağı ve iç yağı atmayın. 

İlgili Haberler