Eti pişirmeden önce yıkıyorsanız vazgeçin yoksa vücuda bunları yapar!

Eti pişirmeden önce yıkıyorsanız vazgeçin yoksa vücuda bunları yapar!

Çoğu insan et yemeği pişirmeden önce yıkıyorsanız çok büyük hata yapıyorsunuz. Et yıkandığı zaman...

Kırmızı et; protein açısından zengin, demir ve çinko içeren ve vücudun ihtiyacı olan enerjiyi veren temel bir besin maddesidir. Özellikle B12 eksikliği olanların sıklıkla tüketmesi gereken bir temel gıdadır.

Herkes sevmese de oldukça fayda olan et yemeklerini pişirmeden önce bazı insanlar yıkamayı tercih ediyorlar. Eti yıkamayanları ise yanlış bir şey yapıyormuşçasına eleştiriyorlar ancak et yıkanan bir besin maddesi değildir.

Uzun süredir yıkansın mı yıkanmasın mı tartışması süren eti, bu içerikle birlikte nasıl pişirmeniz gerektiğini anlatacağız.

Gelişime Fayda Sağlar

Özellikle gelişim çağında bulunan çocukların tüketmesi gereken ve vücuda enerji veren et, aynı zamanda birçok vitamin ve minerali de bünyesinde barındıra zengin bir gıda maddesidir.

Her gün tüketilmesi gereken et, kadınlar için günlük 45 gram erkekler içinse 55 gram olarak belirlenmiştir. Eğer et yemenize engel olacak bir sağlık sorununuz yoksa düzenli olarak et tüketerek zihin sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Mercimek gibi birçok besin maddesinin etin yerini tutabileceği söylense de protein miktarı olarak yakın bir katkı sağlasa da vitamin ve mineral değeri olarak aynı faydayı sağlamadığı bilimsel verilerle kanıtlanmıştır.

Çoğu insan, etin kesildikten sonra yıkanmadığını ve kasap reyonunda kanı ile birlikte beklediğini ifade ederek pişirmeden önce mutlaka yıkar. Yıkamayıp suyun içerisinde bekleterek kanını tamamen salmasını bekleyen insanlar bile bulunmaktadır. Etin yıkanmasının doğru olmayacağını söyleyen insanları temiz olmamakla bile suçlayabilirler. Ancak et yıkanmaz! Eti yıkmayı tercih eden insanlar genellikle bu yöntemle etin üzerinde bulunan zararlı bakterilerden arındırmak amacıyla bu işlemi gerçekleştirirler. Fakat eti pişirmeden önce yıkadığınızda üzerinde bulunan bakterilerden arınmasını sağlayamıyorsunuz. Çünkü bu bakteriler etin üzerine tamamen tutunmuş oluyor ve bunların yok olabilmesi için pişirilmesi gerekiyor.

Eti yıkadığınızda üzerinde bulunan bakterilerin etrafa yayılmasına bile sebep olabileceğinizi unutmamalısınız. Eti pişirmeden önce yıkamak yerine çiğ biçimde tüketmemeye özen göstermelisiniz. Eti pişmiş kıvamda ve içinde suyu kalmış şekilde sertleştirmeden tüketmeniz halinde ihtiyacınız olan besin ihtiyacını karşılamış olacaksınız..