Etin Fiyatı Uçunca... Et Haricinde Protein Alabileceğiniz Gıdalar...

Etin Fiyatı Uçunca... Et Haricinde Protein Alabileceğiniz Gıdalar...

Her gıdaya ayrı ayrı zam gelirken zaten senelerdir asla ucuzlamayan kırmızı ete alternatif olabilecek protein ağırlıklı yiyecekler! Hem vejetaryenlar hem de bütçesini korumak isteyenler et yerine bu proteinleri tüketebilir.

Kırmızı etin kilosu yine zamlanınca halk da protein için alternatif arayışına girdi. İşte et haricindeki protein kaynakları.

Protein zannedilenin aksine sadece et gruplarında yer almamakta. Hatta kırmızı etin fazla tüketimi hem vücut için hem de iklim için tehdit oluşturuyor. Büyük çiftliklerde her gün kesilen binlerce hayvanın kanı toprağa karışarak etraftaki su kaynaklarını zehirliyor, bir yandan da metan gazı üretimi arttığı için ozon tabakasında ve iklim değişikliğinde  kötü etkiler yaratıyor. Bunun yerine sebzelere ve bakliyata ağırlık vermek yerinde bir karar olacaktır.

Protein hangi sebzelerde var?

Peki hangi sebze gruplarında protein bulunuyor? Protein içeren sebzelerin başında ıspanak gibi geniş yapraklı yeşil sebzeler geliyor. Bir su bardağı kadar çiğ ıspanaktaki protein miktarı bir gramdır. Bunun yanında aynı orandaki çiğ brokolide de 2.57'ye, baklada ise 13 grama yükseliyor. Yüz gram bezelyede ise protein oranı 5,5 gram etmektedir.

Her gün yediğimiz salatalıkta da protein bulunmaktadır. Protein almak için kahvaltıda salatalık muhakkak tüketin. Roka, taze fasulye ve kuşkonmaz da protein içermektedir.

Tahıllarda protein

Baklagillerde de yüksek oranda protein bulunmaktadır. Çok severek tüketilen nohudun pişmiş 100 gramlık halinde 9 gram protein bulunmaktadır. Nohudu pilava katarak tüketebilir, çeşitli yemeklerini yapabilir ya da en güzel hali olan humusa çevirerek tüketebilirsiniz. Mercimek içerisinde de bol miktarda protein bulunmaktadır. Pek çok çeşidi olan mercimeğin kırmızı olanında süzme çorba ya da mercimek köftesi yapabilir, yeşil mercimeği ise çeşitli tahıllarla karıştırabilir ya da haşlayarak salatalara ekleyebilirsiniz. Yulaf da protein içeren gıdalardan biridir. Sabahları süt, yoğurt ya da su ile haşlayarak meyve ve kuruyemişlerle besin değerini arttırarak tüketebilirsiniz. Kinoa da tüketebileceğiniz protein içeren tahıllardan biridir. Hatta kinoa, bu özelliği ile astronot yiyeceği olmaktadır. Pişmiş yarım su bardağı kinoada 4 gram protein mevcuttur.

Kuruyemişlerde protein oranı

Kuruyemişlerde de yüksek oranda protein bulunmaktadır. Hatta bu nedenle sporcuların yemek paylaşımlarında smoothielerine fıstık ezmesi kattıklarını görürüz. Çünkü bir porsiyon fıstıkta bile 8 gram protein mevcuttur. Fıstığın yanında badem de iyi bir protein içeriğidir. Bir porsiyon çiğ bademde protein oranı 6 grama ulaşıyor. Ancak bir porsiyonu 24 adet çiğ bademe denk geleceği için diyet yapanlara fazla tavsiye edilmiyor. Ancak bir porsiyondan daha az yiyerek enerji ve sağlıklı yağ tüketimi yapmış olursunuz