Etkileyici Bir Makyaj Öncesi Kuru Ciltler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Makyaj yapmadan önce eğer kuru cilt tipine sahipseniz bu yazıyı okumadan geçmeyin. Kuru cilt tipine sahip olanların mutlaka bilmesi gereken 5 ipucunu bu yazıda bulabilirsiniz.

Etkileyici Bir Makyaj Öncesi Kuru Ciltler Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yayınlanma Tarihi : 31 Aralık 2020 10:00

Eğer kuru cilt ile ilgili bir sorun yaşıyorsak, ilk düşündüğümüz mücadele yöntemi en kalın ve en yağlı kremi uygulamaktır. Bunun doğru olacağını sanırız. Fakat inanın bu iyi bir fikir değildir çünkü cilde yarardan çok zarar verebilir. Bu yazımızda kuru cildin ne gibi etkileri olduğundan ve kuru cildi nasıl sağlıklı tutabileceğimize dair 5 ipucundan bahsedeceğiz.

1. Cildimiz Yalnızca Kış Mevsiminde Kurumaz

Kuru cilt, nemin en düşük seviyelerde olduğu kış aylarında daha sık görülen bir sorun olsa bile aslında yıl boyunca meydana gelebilir. Örneğin yaz aylarında aşağıdaki sebepler cildin kurumasına sebep olmaktadır:

  • Yaz aylarında sıkça kullandığımız klimalar, cildimizi yoğun bir UV radyasyonuna maruz bırakır ve kurutur.
  • Denize girdiğimizde tuzlu su ve klor, cildin pul pul olmasına ve gerginleşmesine neden olur ve cildi kurutur.
  • Sıcak hava, cildin nem dengesinin bozulmasına sebep olur ve cildi kurutur.

Bu nedenlerden dolayı, tatildeyken veya sıcak bir yerleşim bölgesinde yaşarken cildin hidrasyonunu sağlamak özellikle önemlidir.

2. Daha Fazla Su İçin

Ne yazık ki günde sadece birkaç bardak su içmek kuru cilt için bir çözüm sağlamaz. Kuru ciltler, yetersiz koruyucu bariyeri nedeniyle nemini sürekli kaybeder.

Günde mutlaka iki litre su içmelisiniz. Bununla birlikte salatalık veya karpuz gibi sulu yiyecekler yiyebilirsiniz. Tüm bunlar temel cilt fonksiyonlarının yenilenmesine katkıda bulunur.

3. Daha Güçlü Bir Nemlendirici Kullanın

Çok yağlı kremler sadece cildi rahatsız etmekle kalmaz; aynı zamanda gözenekleri tıkayacağı için cildin nefes almasını engeller.

Silikon bazlı veya mineral yağlar gibi yapay içerikli ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Cilt üzerinde bu tür olumsuz etki yaratan ürünler yerine cildin doğal bariyerini aktif bir şekilde koruyan nemlendirici ürünleri tercih etmelisiniz. Örneğin, cildin bir yağ kütlesi altında boğulmasına sebep olmayan, cildin uzun süre nemli kalmasını sağlayan jojoba veya avokado yağı gibi doğal ürünler, ya da yüksek oranda su içeren kremler daha etkilidir.

4. Sıkı Bir Peeling Yapmak Kuru Olan Bölgeye Daha Fazla Zarar Verir

Sert ve keskin temizleyici partiküllere sahip bir peeling ürünü kullanmak cilt bariyerine zarar verir ve kuruluğu daha da kötüleştirebilir. Ancak bu, peelinge gerek olmadığı anlamına gelmez. Kuru ciltler için derinlemesine temizlik işlemi gereklidir.

Haftada bir ya da iki kez nazik bir peeling ürünü kullanmak ve bu sayede ölü deri hücrelerini ciltten arındırmak yeterlidir. Bu işlem, sonrasında kullanacağınız diğer cilt bakım ürünlerinin cilt tarafından daha kolay biçimde emilmesini sağlayacaktır.

5. Kuru Cildin İhtiyacı Olan Şey Dengeli Bir Yağdır

Kuru cilt, bilindiği gibi cildin doğal yağının eksikliğinden kaynaklanır. Bu yüzden nem kadar yağa da ihtiyacı vardır. Tek başına yüz yağı kullanmak ya da sadece nemlendirici kullanmak bunu cilde sağlayamaz. Cildin dengeli bir şekilde beslenmesini sağlamak için sabahları nemlendirici, akşamları yüz yağı kullanılmalıdır.