Etli Biber Dolması Nasıl Yapılır? Püf noktalarıyla içi iyi pişmiş dolma tarifi

Etli Biber Dolması Nasıl Yapılır? Püf noktalarıyla içi iyi pişmiş dolma tarifi

Pişmemiş pirinç kalmaması için bu noktalara dikkat edin! Nefis sulu etki pişmiş biber dolmasını pişirmek için püf noktaların sırlarını açıkladık. Biber dolmasının en lezzetli haline ulaşmak için bu noktalara dikkat...

Nefis etli biber dolmasının sırrı kullanılan pirincin kalitesinde. Pirinci tanıdık bir yerden ya da güvenilir bir markadan alabilirsiniz. Kırık taneli, pirinçler dolma için çok daha elverişlidir. Bu nedenle normal pirince göre daha küçük olan Osmancık pirinç alarak nefis dolmalar pişirebilirsiniz.

Kullanacağınız pirinci ise ılık suda bekletip nişastasından arındırmayı ihmal etmeyin. Bu sayede pirinç yumuşayarak daha kolay pişecektir.

Etli Dolma Tarifi İçin Hangi Malzemeler Gerekecek?

On tane orta boyda biber alalım ve iç harcı için de iki yüz elli gram kadar yağlı dana kıyması alalım. Yarım çay bardağı kadar pirinç, birer tane domates ve orta boyda soğan da gerekecek ancak domates büyük olmalı. Küçüklerse iki tane de kullanabilirsiniz.

Bir tatlı kaşığı kadar nane, bir çay kaşığı tuz ile yarım çay kaşığı kadar da karabiber yeterli gelecektir.

Üzerine boşaltacağımız sos için ise birer çorba kaşığı tereyağı, zeytinyağı ve domates salçası kullanacağız. İki su bardağı oranında sıcak su ve çay kaşığının çeyreği kadar tuz gerekecek. Çay kaşığının ucu ya da bir çimdik de yeterli olacaktır.

Etli Dolma Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Domates ve soğanın kabuklarını soyalım, soğanı ince ince doğrayıp domatesi de rendeleyelim. Sonrasında ise pirinçleri derin bir kaba alalım. Kıyma, domatesler, soğan, nane, karabiber ve tuzu da üzerine ekledikten sonra karıştırıp bir süre dinlendirelim. 

Biberleri saplarından ayırdıktan sonra çekirdeklerini temizleyelim. Sonrasında hem için hem de dışını yıkayalım. Hafifçe tuzlayıp harçla dolduralım. Kapak payı bırakarak doldurduktan sonra tencereye dizip kapaklarını kapatalım.

Sos için gerekli tüm malzemeleri iyice karıştırıp dolmalara fazla gelmeyecek şekilde tencereye boşaltalım.

Kapağını da kapatarak kısık ateşte yarım saat pişirelim. Afiyet olsun.