Ev temizliği yaparken işinize yarayacak pratik bilgiler. Komşularınız sırrını çok merak edecek

Ev temizliği yaparken işinize yarayacak pratik bilgiler. Komşularınız sırrını çok merak edecek

Ev temizliğinin ne kadar yapılırsa yapılsın hiç bitmeyen nankör bir eylem olduğu ile ilgili bizim toplumumuza has çok güzel deyişler vardır.

Dinimizin emir ettiği gibi temizlik imandan gelir, aslan yattığı yerden belli olur gibi daha birçok deyiş temiz olmanın önemine vurgu yapmaktadır. 

Temizlik yapmayı eziyet haline getirmeden, zamandan da tasarruf etmek için bazı taktikler uygulayarak temizlik yapmak mümkündür.

Bu yazının içeriğinde temizlik yaparken işe yarayacak pratpratik bilgiler nelerdir? madde madde bilgiler bulabilirsiniz. İşte, temizlik yaparken işinizi kolaylaştıracak bilgiler.....

Tıkanan lavaboyu açmak

Her ne kadar dikkat edilse de zaman zaman mutfak lavabosu tıkanır. Lavabo açıcı ürünler bu sorunu çok basit bir şekilde çözmektedir.

Fakat her an evde lavabo açıcı bulunmayabilir. İşte bu gibi durumlarda her evde her daim bulunan limon tuzu, sirke ve karbonat yeterli olacaktır. Lavabo içine sırayla limon tuzu, karbonat ve sirke döküp on beş yirmi saniye bekleyip arkasından kaynar su lavabo giderinin içine dökülür. Bu uygulama on beş günde bir yapılırsa lavabo tıkanıklığı gibi bir sorun yaşanmaz.

Cam temizliği yaparken

Camların daha parlak ve temiz olması için cam silmek için kullanılan suyun içine sirke dökün. Sirke, temizlik yaparken heryerde büyük kolaylık sağlıyor. Sirkeli su camların pırıl pırıl parlamasını sağlar.

Nevresim kırışıklığı

Çarşafları yıkandıktan sonra ütülemek istemiyorsanız mutlaka çırparak asın. Kuruduktan sonra mutlaka çırpın. Katlama yaparken elinizle düzleştirin. Şayet ütü yapmak zorunda kalırsanız püskürtmeli bir şişenin içine su ile yumuşatıcı karıştırıp nevresim üzerine sıkıp ütü yapabilirsiniz. Yumuşatıcı sayesinde kırışıklık çok daha kolay açılır ve nevresim mış gibi kokar. Hazırlanan bu yumuşatıcılı su ile bütün çamaşırlar ütülenir.

Genel temizlik yaparken

Sirke ve elde yıkama bulaşık deterjanı karıştırıp kendi genel temizlik ürününüzü hazırlayabilirsiniz. Bir litre sirke, yarım çay bardağı bulaşık deterjanı boş bir şişenin içine konulur. Daha pratik kullanılması için spreyli bir şişede tercih edilebilir. Sirke ve deterjan ile mutfak dolabı, ocak, fırın, buzdolabı, yüzey temizliği gibi aklınıza gelebilecek her yer temizlenmektedir.

Duşakabin temizliği

Duşakabin camları temizlenirken kesinlikle çamaşır suyu kullanmayınız. Çamaşır suyu cam kenarında bulunan silikonun kararmasına sebep olur. Silikonlu yüzeyleri krem temizleyici ürünler ile ovalayarak temizlemek gerekir. 

Duşakabin camlarının su lekesi olmaması için gün aşırı deterjan ile ovmak, yıkamak, durulamak ve kurulacak gerekir.  Duşakabin camlarının kireçlenmesini önleyen pratik bir çözüm yolu yok denecek kadar azdır. 

Fayans aralarında oluşan kararmalar

Çamaşır suyu duşakabin camlarının silikonlarını karartıyor. Fakat fayanslar da bulunan silikon arasında oluşan kararmayıda yoğun kıvamlı çamaşır suyu geçiriyor. Fayans silikonu üzerine yoğun kıvamlı çamaşır suyu döküp üzerine pamuk koyun, sabaha kadar bekleyin. Daha sonra su ile yıkayın.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler
En Yeniler