Evcil Hayvanınızın Yapmanızdan Hiç Hoşlanmadığı Yedi Davranış...

Evcil Hayvanınızın Yapmanızdan Hiç Hoşlanmadığı Yedi Davranış...

Sevdiğinizden yapıyor olabilirsiniz ancak patili dostlarımız bu davranışlardan hiç hoşlanmıyor. Köpek ve kediler de üzülüyor, onları üzmemek için olabildiğince bu davranışlardan kaçının. İşte hayvanların hiç hoşlanmadığı davranışlar...

Kedi ve köpek sahiplenenleri ilgilendiriyor. Bu davranışlar hayvanlarınızın hiç hoşuna gitmiyor. Hatta en iyi arkadaşınızla aranızda büyük bir boşluk bu nedenle açılabilir bile. 

1. Kıyafetlerle süslemek

Köpek ve kedilerle ilgili olarak yapılan en büyük hata sevimli görünmesi için sürekli olarak kıyafet giydirmeye zorlamaktır. Kediler istemedikleri zaman bunu zaten çok açık bir şekilde belirtseler de bu arada yaşanan arbedede size güveni azalabilir. Hassas bir güven duyguları olan kedileri zorlarsanız bir daha kucağınıza gelmeyebilirler bile. Köpekler de kıyafet giyinmekten pek hoşlanmıyorlar çünkü zaten kürkten bir kıyafetler mevut. Soğuk havalarda köpeğinize kendi kazağınızı giydirebilirsiniz. Kokunuzun bulunduğu bir kıyafeti giymek onlara daha huzurlu hissettirecektir.

2. Zorba şakalar yapmak

Kediniz ya da köpeğinize şaka yaparken dikkatli olun. Hatta mümkünse yapmayın çünkü şartlı koşullu öğrenen bu hayvanlar sizden uzaklaşabilir. Örneğin kucağınıza yatan ve mırlayan kedinizi severken birden bire ısırıp kuyruğunu çekerseniz hırsını almak için geri durmayacaktır. Bir daha kollarınızın arasına ise zor gelir. 

3. Bağırmak

Köpek ya da kedilere bağırmak onları strese sokar. Bağırmak yerine sert bir sesle uyarmak ya da bir şekilde ödül maması ile sabırlı bir şekilde eğitmek gereklidir. Üzülen ve psikolojisi bozulan hayvanların davranışları da değişebilir.

4. Vakit ayırmamak

Biyolojik saatlerine saygı gösterin. Hayvanların da bir etkileşim ve hareket saati vardır. köpekleri düzenli olarak yürüyüşe çıkarmak ve "gerçekten" ilgilenmek gerekiyor yoksa hayvan hem huzursuz hem mutsuz hissedecektir. Kediler ise gece gece miyavlayarak ortalığı inletecek ve sizden ne kadar kızsanız da ona vakit ayırmanızı isteyecektir.

5. Tasma takmak

Tasma takmak için çok gerekli durumlar kollayın ve doğru bir tasma seçin. Kendiliğinden uzayan ve köpeğinize rahat hareket etmeyi sağlayacak tasma onu size daha kolay bağlayacaktır. Boyundan çeken tasmalar rahatsız edebilir bunun yerine gövdeden bağlananları tercih edin.

6. Korkutmak

Köpek ve kedilerinizi korkutmak da kötü bir davranıştır. Hayvan sorumluluğu aldıysanız su ile ya da daha kötüsü ve hiç hoşuna gitmeyen şeylerle korkutmak size olan güvenlerini azaltır. 

7. İhmal

Kedi ve köpeklerinizi ihmal etmeyin. Evinize aldığınız andan itibaren size bağlanan bu hayvanların yemeklerini, sularını, gezdirmeyi, kumlarını temizlemeyi ya da ilgiyi aksatırsanız onlar için hayat çok daha zor hale gelecektir.

İlgili Haberler