Bilim insanları kedilerle ilgili şaşırtıcı bir gerçeği daha ortaya çıkardı, yanılmışız

Kediler çok sevdiğimiz evcil hayvanlardır. Kediler hakkında pek bilinmeyen bir araştırma daha ortaya çıktı. Bilim insanlarının kedilerle ilgili şaşırtıcı araştırması

Bilim insanları kedilerle ilgili şaşırtıcı bir gerçeği daha ortaya çıkardı, yanılmışız
Yayınlanma Tarihi : 21 Nisan 2022 18:37

Kediler hakkında genelde nankör olduklarına dair yaygın bir inanış vardır. Oysa çok sayıda bilim insanı bunun tersini söylüyor. Yapılan bir araştırmada kedilerin mamadan çok sahiplerine önem verdiği öne sürülmüştü.

Yüzlerce kedi üzerinde yapılan araştırmada sahiplerinden uzakta kalan kedilerle bir deney yapılmıştı. Yapılan deneyde bir tarafa kedilerin çok sevdiği yaş mama koyulmuştu. Sonrasında ise kedilerin 1 aydır görmedikleri sahipleri araştırmanın yapıldığı yere giriş yapmıştı. Kedilerin yüzde 98'inden fazlası yaş mamaya koşmak yerine sahiplerinin yanına gitmeyi tercih etmiş ve sahiplerine kendilerini sevdirmişlerdi.

HİÇ BİR ŞEYİ UNUTMAZLAR

Kediler dünya üzerindeki en zeki insanlardır. Hafızaları çok güçlü olan kediler iyi yada kötü hiç bir şeyi unutmazlar.

Kedilerle ilgili araştırmalar yapılmaya devam ediliyor.

Kedilerle ilgili yapılan bir araştırma tüm ezberleri alt üst etti. Bu kez oyuncak ve mama deneyi yapıldı. Yapılan deney kedi sahiplerini de çok şaşırtacak türden oldu. 

Independent Türkçe'nin aktardığına göre araştırma ekibi, 17 kedinin karşısına bir oyuncağın içerisinde uğraşla kazanılan mama ve bir tabakta kolayca ulaşılabilen mama koydu.

2204913.jpg

Kedilerden 4'ünün oyuncağı seçtiği görülürken, 8 kedi bedava mamayı tercih etti. Beş kedininse, oyuncakla "zayıf" şekilde ilgilendiği açıklandı.

Bilim insanları, araştırmadaki kedilerin ne kadar hareket ettiğini de gözlemledi. Hakemli bilimsel dergi Animal Cognition'da yayımlanan bulgular, daha aktif kedilerin bile bedava mamayı tercih ettiğini gösterdi.

"Yapılan pek çok araştırma kuşlar, kemirgenler, kurtlar, primatlar ve hatta zürafalar dahil çoğu hayvanın, yiyecek için çalışmayı tercih ettiğini gösteriyor" diyen araştırmanın başyazarı Mikel Delgado, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kediler, şaşırtıcı bir şekilde bu davranışı tercih etmeyen tek tür gibi görünüyor.

Öte yandan kedilerin neden bedava mamayı seçtiği bilinmiyor. Kedilerle ilgili araştırmalar herkesi şaşırtmaya devam ediyor ..

Kaynak: Independent Türkçe - Fotoğraflar: A.A - İHA