İki Kediyi Kolay Yoldan Tanıştırmanın ve Alıştırmanın Çok Basit Bir Tekniği Var

Yeni bir kedi sahiplenmeye karar verdiniz. Ancak evde başka bir kediniz mi var? Üzülmeyin onları alıştırmak çok kolay. Üstelik hiç beklemediğiniz bir anda kedilerinizin çok iyi dost olduklarını göreceksiniz.

İki Kediyi Kolay Yoldan Tanıştırmanın ve Alıştırmanın Çok Basit Bir Tekniği Var
Yayınlanma Tarihi : 02 Nisan 2022 23:57

Evcil hayvan denilince akıllara ilk kediler gelir. Çünkü bakımı kolay, insan canlısı ve sevilidir. Ayrıca bizi en çok güldüren canlıdır. Her ne kadar bakımı kolay, sevimli, sıcak kanlı ve komik olsalar da onlarında garipsediğimiz bazı huyları var. Örneğin; bir kedi yabancı bir kediyi gördüğünde tanımak için koklamak yerine çığlık atarak saldırmaya çalışır veya bölgesini korumak adına durmadan bağırır. Nedense kedilerin bu davranışı biz insanlara garip gelir. Çünkü köpek ve kuş gibi diğer evcil hayvanlarda böyle bir durum pek yaşanmaz. 

Eminim kedi sahibi kişilerin akılına hep başka bir kedi daha edinmek gelir. Yoğun iş temposu veya gündelik hayatın getirdikleriyle pek ilgilenemediğimizi düşünürüz. Bu yüzden de evdeki dostumuza dostluk edecek başka bir kedi arayışına gireriz. Ancak bir kediyi başka bir kediyle tanıştırmak ve alıştırmak pek kolay değildir.

Gelin hep birlikte evdeki kedi dostumuz ile başka bir kediyi nasıl arkadaş ederiz bir bakalım.

İki Kediyi Birbirine Alıştırmanın Yöntemleri

-Eve yeni bir kedi geldiyse, halihazırda sahibi olduğunuz kediyi bir odaya kapatın. Böylelikle evin yeni üyesi hem evin hem de diğer kedinin kokusuna alacaktır. Bir süre sonra yeni kedinizi bir odaya kapatın ve diğer kediyi dışarıya çıkartın. Bunu en az 1 hafta devam ettirin. Daha sonra kontrollü bir şekilde bir araya getirin.

-Yeni kedinizi taşıma çantası içerisinde diğer kediniz ile tanıştırın. Daha sonra yeni kediyi dışarıya alın ve ev sahibi kediyi taşıma kutusuna yerleştirin. Böylelikle birbirlerinin etrafında dönerek kokularını hafızalarına kaydedecektir. Normal vakitlerde ise ayrı ayrı odalarda bulundurun. En az 3-4 gün bu durumu sürdürün. 

-Yeni kedinizin yattığı eşyaları ve oynadığı oyuncakları evin kumaştan olan mobilyalarına sürtün. Böylelikle ev sahibi kedi, yeni kedinin kokusuna daha hızlı alışacaktır. 

-Tanıştırma sürecinde bulundukları ortama lavanta veya kediotu spreyi sıkın. Bu kedileri biraz da olsa sakinleştirecektir. 

-Alıştırma sürecinden sonra yine de birbirlerine temkinli davranan kedilerinize aynı yerde ve aynı anda ödül veya yaş mama verin. Bu da birbirleri ile temaslarına zorunlu kılacaktır. Çünkü hiç bir kedi yaş mamaya hayır diyemez.

İlgili Haberler