Kedi Kumunu Temizlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Sevimli dostlarımız kediler, diğer sevimli dostlarımıza göre tuvalet ihtiyaçlarını evde giderirler. Kediler için üretilmiş kedi kumları her ne kadar temizliği kolay gibi görünse de bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Kedi Kumunu Temizlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler!
Yayınlanma Tarihi : 13 Mart 2022 15:46

Sevimli dostlarımız kediler, şüphesizi her hareketi ve davranışıyla hayatımızı güzelleştiren ve eğlenceli hale getiren en iyi evcil hayvanlardır. Bakımı son derece kolay olan kedilerin evcil hayvan olarak tercih edilmelerinin sebeplerinin başında tuvalet alışkanlıklarını tek seferde edinmeleri ve kolay bir şekilde tekrarlamalıdır. Ayrıca bölgeci olarak tabir edebileceğimiz kediler, genelde yaşadıkları alanın dışına pek çıkmazlar. Meraklı olanları hariç! 

Ancak kedi bakımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunların başında sağlığını olumlu yönde etkileyecek aşı ve parazit ilaçlarının yanı sıra tüy bakımı ve tuvalet temizliği gelir. Hadi hep birlikte merak edilen kedi kumu değişimine bir bakalım.

Kedi Kumu Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1- Kedi Kumuna Dokunmayın!

Kedi kumunu değiştirirken cerrahi eldiven ve maske giyin. Yapılan araştırmalar, kedi tuvaletini uzun süre koklamak ilerleyen yaşlarda bazı psikolojik hastalıkları neden olduğunu kanıtlamıştır.

2- Her Gün Temizleyin!

Kedi kumunda yer alan kedinin dışkılarını düzenli olarak her gün kürek yardımıyla alın. Eğer kaliteli bir kum kullanıyorsanız, her gün temizlik yaptığınız taktirde hafta 1 kez bütünüyle değiştirmeniz yeterli olacaktır.

3- Kokulu Kum Kullanmayın!

Genel olarak kokulu kumlar daha çok tercih edilse de kediler için pek sağlıklı değildir. Bu yüzden kokusuz ve doğal bir tercih edin. Ayrıca yüzde 75 oranında kum, yüzde 25 oranında kristal şeffaf kum ekleyerek karıştırın.