Kedi Kumunu Temizlerken Yapılan Hata Sağlığınızdan Edebilir

Evcil dostlarımız kedilerimizin kumlarını belirli bir süre içerisinde değiştirmek gerekiyor. Ancak kedi dostlarımızın kumlarını değiştirirken yapılan bir hata bizi sağlığımızdan edebilir.

Kedi Kumunu Temizlerken Yapılan Hata Sağlığınızdan Edebilir
Yayınlanma Tarihi : 05 Nisan 2022 19:45

Kediler, gereksinimleri karşılandığı sürece bakımı son derece kolay, uysal ve sevimli dostlarımızdır. Ayrıca bazı davranışları oldukça komiktir. Bu yüzden sosyal medya platformlarında en çok kedi videoları izlenme rekorları kırar. 

Sevimli dostlarımız kedilerin bakımı her ne kadar kolay olsa da, sahiplenen kişi için durum aynı değildir. Kedi, diğer evcil dostlarımız köpekler gibi tuvalet ihtiyacını dışarıda değil, evde yani tuvalet kabında giderir. Kedi tuvalet kabının temizliği, kedinin mama ve su kabı kadar önemlidir. Hatta daha önemlidir diyebiliriz.

Peki, Kedi tuvaleti nasıl temizlenir? Kedi tuvaleti ne sıklıkla temizlenir? Hangi kedi kumu tercih edilmelidir? merak edilen tüm soruların cevaplarını yanıtladık.

Hangi Kedi Kumu Daha Faydalıdır?

Kedi kumu denildiğinde bir sürü marka vardır. Üstelik lavantalısından çam kokulusuna kadar çeşit çeşit formlarda satılır. Ancak kedinizin tuvaletten çıktıktan sonra kendini temizlediğimi hatırlayarak, kokulu kumlardan uzak durun. Sade ve doğal kumları tercih edin.

Kedi Kumu Ne Sıklıkla Temizlenmeli?

Kedi kumu yani tuvaleti, düzenli olarak her gün temizlenmedir. Kediniz, dışkısını her ne kadar kuma gömse de,  her sağlıklı canlıda olduğu gibi dışkı bakteri içermektedir. Bu yüzden her akşam veya sabah düzenli olarak temizlenmedir. Haftada en az 1 kez kum komple değişmeli ve tuvalet kabı yıkanmalıdır.

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kediniz her ne kadar sağlıklı olsa da kesinlikle tuvaletine çıplak elle dokunmayın. Kedi kumu değiştirirken, eldiven ve maske kullanın. Ayrıca kedi tuvaleti ile birlikte satılan kürekleri kullanmaya özen gösterin. Çünkü yapılan araştırmalar, kedi dışkısına veya kumuna çıplak elle dokunmanın zamanla beyinde hasara yol açtığını ve bazı psikolojik rahatsızlıkların meydana geldiğini kanıtlamıştır.

İlgili Haberler