Kedilere Verilmesi Sakıncalı Besinler! Onlara İyilik Yapmıyorsunuz

Kedi dostlarımıza vermiş olduğumuz bazı besinler onlara zarar verebilir.

Kedilere Verilmesi Sakıncalı Besinler! Onlara İyilik Yapmıyorsunuz
Yayınlanma Tarihi : 09 Mart 2022 00:59

Kedi dostlarımız evlerimizde ve sokaklarda yaşamaktalar. Evde beslediğimiz kedilere genellikle kuru ya da yaş mama veririz. Ancak bazılarımız kedilerimizin de canının çektiğini düşünerek onlara bizim tükettiğimiz besinlerden veriyor.

Oysa onlarla bizim sindirim sistemlerimiz çok farklıdır. Bize herhangi bir zararı olmayan besinler kedilere zarar verebilir.

Ulusal Post'un derlemesine göre; Kedilere verilmemesi gereken besinler açıklandı. Genellikle çoğu kişi kedilere süt veya yoğurt veriyorlar. Kedilere süt ve süt ürünleri verilmemesi gerekiyor çünkü Kedilerin sindirim sisteminde sütte bulunan laktoz'u parçalayacak seviyede enzim bulunmamaktadır bu da onların bağırsaklarına ve midelerine zarar vermektedir.

İyilik yaptığınızı sanarak bir bakıma onlara aslında kötülük yapmış oluyorsunuz.

2365088.jpg

Ayrıca kedilere verilmesi sakıncalı besinler arasında ''Soğan, Sarımsak, Üzüm, Kafein, Çikolata, Kemikler, Çiğ Yumurta'' gibi gıdalar da yer almaktadır..

thumbs-b-c-ed7d964f01b00f39b8529a68ad3dd4e4.jpg

BOZULMUŞ YİYECEKLERİ VERMEYİN

Öte yandan yapılan bir diğer yanlışta evde bekletilmiş veya bozulmuş yiyecekleri kedilere vermek. Bu da hatalı bir davranış. Bozulmuş bir besin bizlere nasıl zarar veriyorsa kedi dostlarımıza da zarar vermektedir.

56739-aw429377-01.jpg

Kendimizin tüketemeyeceği bir besini onlara vermek onların sağlığını tehlikeye atmak demektir. Bu yüzden kesinlikle bozulmuş besinleri kedilere vermeyiniz. 

Ancak gün içerisinde fazladan kalan yiyeceklerinizi kedilere verebiliriz. Elbette bozuk olmamaları koşuluyla..