Kedileri Kısırlaştırmanın Zararlarıyla İlgili Pek Bilinmeyenler

KEDİLER NEDEN KISIRLAŞTIRILIR? KEDİ KISIRLAŞTIRMA NEDENLERİ NELERDİR? KEDİ KISIRLAŞTIRMANIN ZARARLARI NELERDİR? KEDİ KISIRLAŞTIRMAK DOĞRU BİR MÜDAHALE Mİ? KEDİLER KISIRLAŞTIRILINCA DEĞİŞİR Mİ?

Kedileri Kısırlaştırmanın Zararlarıyla İlgili Pek Bilinmeyenler
Yayınlanma Tarihi : 28 Ekim 2021 22:09

Kediler neden kısırlaştırılır?

 

  Kısırlaştırma işlemi, kedinizin doğurganlığını etkileyerek üremesini sonlandıran bir işlemdir. Dişi kediler için yapılan kısırlaştırma işleminde yumurtalıklar alınırken, erkek kedilerde de testislerin cerrahi müdahale ile alınması söz konusudur.

 

  Çoğu zaman anlaşılmaz ancak buna karşın afacan ve sevimli tavırları nedeniyle birçok insan için özel yeri olan kedileri kısırlaştırmak, başta bir sorun olarak görülebiliyor. Kediye verilecek bir zarar olarak algılanabilen kısırlaştırma hareketi, sanılanın aksine kediyi birçok hastalığa karşı koruyabilecek avantajları beraberinde getirir. Bu hastalıkların başında da rahim ve yumurtalık kanseri gelmektedir.

 

  Hastalık vb. nedenler dışında; insanların da sebep olduğu bazı durumlar, kısırlaştırma konusunda bir gerekçe sunuyor. 

 

  Dünyada trend haline gelerek popülasyonu artan kedi ailesi olmanın sonu, maalesef sokakta ya da barınakta bitmektedir. Bu tarz travma ya da sonu ölümle biten yaşamlara sebep olmamak adına, kediyi kısırlaştırmak en mantıklı yöntem olacaktır. Bu yüzden ister sizinle aynı evi paylaşan kedi dostunuz ister sokakta yaşayan kediler için kısırlaştırma işlemi uygulanması, son derece doğru ve faydalıdır.

 

  Kısırlaştırma işlemi ile kedilerin ömrünün 1-3 yıl arasında uzaması teorisi de, kısırlaştırmaya değer faktörler arasında. Kedinizle beraber vakit geçireceğiniz anların, yıllara uzayacak olması; kedinizin hasta olma riskinin daha da azalması gibi sonuçlar sunan kısırlaştırma işlemine, sorun değil gereklilik olarak bakılması gerekir.

 

Kedi kısırlaştırmanın zararları nelerdir?

 

  Doğal olarak üreme içgüdüsü ile hareket eden kedilerin (dişiler için) yavrulaması normal olandır. Çünkü hem fiziksel hem psikolojik olarak rahatlama sağlar. 

 

  Tüm memelilerde olduğu gibi kediler için de sağlıklı olan şey, kedinin doğum yapmasıdır. Ancak kedinin çiftleşmesi sahipleri tarafından istenmiyorsa, kedinin yılda 3-4 kez girdiği kızgınlık dönemleri düşünülerek, kediye kısırlaştırma yapılması en doğrusu olacaktır.

 

  Sonuç olarak; bugüne kadar kısırlaştırmanın zararlı olarak nitelendirilecek bir işlevi olmamıştır. Doğru bir partner olmaması ya da partnerin evde kalamayacak olması, evdeki kedi açısından sıkıntılı olacağından, kısırlaştırma zarar değil fayda sağlayacaktır.

 

Kediler kısırlaştırılınca hareketleri değişir mi?

 

  Kısırlaştırma sonrası kedilerdeki davranışlar şöyle özetlenebilir:

 

>Depresyon

>Uyuşukluk hali

>Endişe 

>Stres bozukluğu

>İştahsızlık

>Tıslama

 

  Bu davranışlar gözlemlenerek, sürecin uzaması durumunda veteriner ile iletişime geçilmelidir.