Kedilerin tarih boyunca hayatımıza kattığı enteresan Şeyler

Evlerimizi şimdilerde paylaştığımız ve Günümüzün en popüler evcil hayvanı olan kedilerin insanlığın ilerleyişindeki payı azımsanmayacak kadar büyükmüş meğerse. Kedi dostlarının da çok ama çok şaşıracağı bilgiler

Kedilerin tarih boyunca hayatımıza kattığı enteresan Şeyler
Yayınlanma Tarihi : 25 Ekim 2022 20:01

Yapılan bilimsel araştırmalar kedilerin pek bilinmeyen faydalarını ortaya çıkardı. Meğer kedi besleyenler aslında çok şanslıymış! Kedilerin insanlığa sağladığı katkılar hiçte azımsanmayacak türdeymiş!

Evcil hayvan gıda endüstrisi tarafından yürütülen araştırmalara göre, kedi sahipleri onların sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin zaten farkında. Kedi sahibi kadınların yüzde 52'si ve erkeklerin ise yüzde 28'i, kedilerinin akıl sağlıkları için de yararlı olduğunu 'kesinlikle' düşünüyor.

KEDİ SEVMENİN ŞAŞIRTAN FAYDALARI!

"The Stress-Proof Brain" kitabının yazarı ve lisanslı klinik psikolog Melanie Greenberg'e göre, kedi sevmek vücutta oksitosin hormonu salgılanmasına neden oluyor. Bağlanma hormonu ya da 'kucaklama kimyasalı' olarak bilinen oksitosin, insanlarda stresi azaltarak daha az endişeli hissetmeye yardımcı oluyor.

KALP KRİZİNE KARŞI DA KORUMA SAĞLIYOR!

Vasküler ve Girişimsel Nöroloji Dergisi'nde yayımlanan bir araştırmaya göre, kedi sahiplerinin kalp krizi veya felç nedeniyle ölüm riskleri azalıyor. Kedi mırıltısı sesi sinirlerinizi yatıştırarak sakinleşmeyi sağlamakla kalmıyor kan basıncını da düşürüyor.

KAN BASINCINI DA KONTROL ALTINA ALIYORLAR

Bir başka araştırmada ise 6 bin kadar Avustralyalı insan sigara kullanımı, kilo, egzersiz gibi özellikleri dikkate alınarak incelendi. Kan basıncı ve kolesterol değerleri kontrol edilen bu kişiler içinde evcil hayvan besleyenlerin beslemeyenlere göre kan basıncı ve kanlarındaki kolesterol ile trigliserit düzeylerinin daha düşük olduğu saptandı.

YALNIZLIKTAN DA KORUYORLAR!

 

Greenberg, günümüzde insanların daha bireysel ve bağlantısız olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Araştırmalar yalnızlığın birçok hastalıkta rol oynayan büyük bir faktör olduğunu gösteriyor." Güncel bir araştırma ise Alzheimer hastalığının yalnızlıkla ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.

Kedilerin insanlara vaat ettiği bir diğer fayda ise yalnızlığı azaltarak arkadaş hissi sağlaması.

Görüldüğü gibi kedilerin sayısız faydaları bulunuyor. Bu minik dostlarımız ayrıca çocuklarımızın da gelişimine katkı sağlıyorlar.

Yüz yıllardır hayatımızın bir parçası olan kediler aynı zamanda dünyadaki en temiz hayvanlardan. Kedilerin bakımı üstelik oldukça çok kolay. Tuvalet eğitimi de son derece basit.

Kedi dostlarımızla ilgili bu bilgileri arkadaşlarınızla mutlaka paylaşmalı ve onların da öğrenmesini sağlamalısınız.

Kaynak: euronews.com