Kediniz Ciddi Bir Sorun Yaşıyor Olabilir Mutlaka Ağzına Yaklaşıp Bakın

Kedi dostlarımızın ağzı bazı durumlarda kokar. Eğer kedinizin ağzı kokuyorsa mutlaka bunun sebebi vardır. Bu risklerden haberdar olun.

Kediniz Ciddi Bir Sorun Yaşıyor Olabilir Mutlaka Ağzına Yaklaşıp Bakın
Yayınlanma Tarihi : 06 Nisan 2022 22:14

Kediler, evlerimize aldığımız ve sokağımızda baktığımız küçük ve sevimli dostlarımızdır. Kediler, tüm gereksinimleri karşılandığında son derece sağlıklı ve uzun bir ömre sahiptir. Düzenli veteriner kontrolü ve kaliteli mamalar ile beslendikleri taktirde genelde pek bir sağlık sorunuyla karşılaşmazlar. 

Genelde sağlıklı olsalar da kedilerde bazı sağlık sorunları baş gösterebilir. Eminim herkes kedisini üç ayda bir veteriner kontrolüne götürüyordur. Her hekim mutlaka kedinin ağzını ve kulağını koklar. Çünkü ağız ve kulak kokusu birçok sorunun habercisi olabilir. Ancak bu durumu siz de evde fark edebilirsiniz. Peki 'Kedinin ağzı neden kokar?, hep birlikte bir bakalım.

Kedinin Ağzı Neden Kokar?

Kedinin ağız kokusu, diş ve ağız sağlığına bağlı olarak gelişse de bazen midesinde bir sorun olduğunun habercisi olabilir. 

Kedilerinin ağzının kokmasının başlıca sebebi, diş ve diş eti hastalıklarından kaynaklıdır. Diş taşı, çürük diş ve damaklarda meydana gelen kararmalar bunlardan bazılarıdır. Ancak kalitesiz beslenme ve cilt sağlığında değişimde buna sebep olabilir. 

Kedilerde Ağız Kokusunu Engellemenin Yolları

Kedilerde ağız kokusunu engellemek için;

  • İç parazit aşılarını/hapını/damlalarını aksatmayın
  • Dişlerini fırçalayın
  • Diş sağlığı için çiğneyebileceği öğünler verin
  • Ağız kokusu engelleyici ürünler kullanın

Kedi Ağzı Nasıl Temizlenir?

Kedinizin dişini fırçalamaya küçük yaşlardan itibaren alıştırmalısınız. Aksi taktirde yaşı ilerledikçe bu durumdan pek hoşnut olmayacaktır. Ancak onu ürkütmeden küçük hareketlerle, kediler için satılan diş fırçası ve diş macununu kullanarak fırçalama işlemini yapın. 
 

İlgili Haberler