Kediniz Sürekli Ağlıyorsa Görmezden Gelmeyin Bakın Neyin Habercisi

Kedi dostlarımız bazen sürekli miyavlar ve huzursuz olurlar. Öyle günler gelir ki tamamen huyları da değişir. Bakın o dönem size ne anlatıyor...

Kediniz Sürekli Ağlıyorsa Görmezden Gelmeyin Bakın Neyin Habercisi
Yayınlanma Tarihi : 07 Nisan 2022 23:09

Küçük ve sevimli dostlarımız kediler, birçoğumuz için adeta yaşama sevincidir. Bu yüzden sadece sahiplendiğimiz değil, eviminiz önünde, arkasında, köşesinde hatta yolumuzun üzerinde gördüğümüz kedileri dahi önemser ve ilgileniriz. 

Kediler, uysal ve sıcak kanlı canlılardır. Genelde güçlü ve dayanıklı görünürler. Çünkü kediler, acılarını saklayabilir. Örneğin; patisi yaralı veya sakat bir kedi, acısı taze de olsa bir kelebek veya kuş gördüğünde onu yakalamaya çalışabilir. Ancak bazı durumlarda kedileri biz, yoldaşlarına sinyal verir. Örneğin; kapı önünde uzun uzun miyavlar veya sesinin yankı yaptığı banyoda. Bunun da elbet bazı sebepleri var. 

Gelin hep birlikte Kediniz uzun uzun neden miyavlıyor? Neden ağlıyormuş gibi ses çıkartıyor? hep birlikte bir bakalım.

Kediler Neden Ağlar

Kediler, ilgi delisidir. Hiçbir şey yokken sizin dikkatinizi üzerine çekmek için bazı hareketlerde bulunabilir. Veya bazı durumlarda sadece ilgi için değil, canı acıdığı veya bir şeye ihtiyacı olduğu için miyavlayabilir. 

Kapalı Kapalı

Kediler, kapalı kapıları sevmez. Bu yüzden siz tuvaletteyken veya banyodayken sık sık kapıya gelir ve miyavlar. Bu durumu dairenizin kapısında da sık sık yapar. Bu durum da onun ilgisini dağıtacak hareketlerde bulunmanızda fayda var.

Kızgınlık Dönemi

Özellikle dişi kediler kızgınlık döneminde uzun uzun uzuna miyavlar. Sadece ev sahibini değil, tüm binayı uyutmaz. Çünkü bu miyavlamaları sesinin yankı yaptığı yerlerde daha çok gerçekleştirir. Bu durumda en doğru karar ya kısırlaştırma operasyonudur ya da acil bir eş! Her ne kadar kızgınlık dönemindeki bir kedinin aklını dağıtmaya çalışsanız da 3 dakikadan fazla uzun sürmeyecektir.

raul-varzar-1l2wav8gliq-unsplash.jpg

Hastalık Habercisi

Kediniz tuvaletini yaparken ağlıyor veya uzun uzun miyavlıyorsa ya tuvaleti pistir ya da idrar yollarında bir sağlık sorunu vardır. Bu durumda mutlaka veteriner hekiminiz ile iletişime geçin.

Kötü Mama

Kediler mama değişiminde pek hoşlanmaz. Mama değişimi gerçekleştiğinde bir süre az yiyecektir ve eski mamasını isteyecektir. Bu durumda istenmeyen miyavlamalara yol açabilir. Bu yüzden yeni bir mamaya hızlıca geçmek yerine, eski maması ile karıştırarak alıştırın.

Takıntılılar

Kediler, takıntılı canlılardır. Herhangi bir oyuncağı veya onun oyuncak yaptığı şey, koltuk altı, dolap altı veya televizyon ünitesi altına kaçtıysa, uzun süre onu çıkartmak için çabalayacaktır. Çıkartamadığında ise uzun uzuna miyavlayacak. Günler, haftalar hatta aylar geçse de onun orada olduğunu bilerek yaşayacak ve davranacaktır.