Kedinizi Pirelerden Uzak Tutmanın Yöntemleri

Küçük dostunuz kedinizi pirelerden nasıl uzak tutabilirim? diyorsanız, sizler için uygulamanız gereken yöntemleri derledik. Kedileri pirelerden uzak tutmanın yöntemleri...

Kedinizi Pirelerden Uzak Tutmanın Yöntemleri
Yayınlanma Tarihi : 14 Nisan 2022 23:11

Kediler evimizde, bahçemizde, sokağımızda hatta işe giderken yol üzerinde gözümüzle sahiplendiğimiz, aç mı yoksa tok mu diye endişelenip ve sağlıklarıyla ilgilendiğimiz küçük dostlarımızdır. Ayrıca kediler son derece uysal ve sevimlidir. Her ne kadar bakımları kolay olsa da bazı sorunlar evimizde misafir ettiğimiz kedilerde baş gösterebilir. Bunların başında pire, mantar ve parazit sorunu gelir.

Evimizde baktığımız kediler genelde dışarıya çıkmaz. Çıksalar dahi uzun süre durmak istemezler. Çünkü kediler bölgeci canlılardır. Bu yüzden mantar, pire ve parazit kapma olasılığı, başka bir kedi ile karşılaşmadığı veya kavga etmediği sürece oldukça azdır. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamalıyız. 

Sizlere, kedinizi pirelerden nasıl uzak tutabileceğinizi anlatacağız.

Kedileri Pireden Uzak Tutmanın Yöntemleri

1- Pire Tozu

Anne kediden yeni ayrılmış bir kedi sahiplenmediyseniz, yani sokaktan bir kedi sahiplendiyseniz ve 3 aylıktan küçük ise veteriner hekim tavsiyesiyle pire tozu kullanarak, kedinizi pirelerden uzak tutabilirsiniz.

2- Pire Damlası

3 aylık ve üzeri her kedi, 3'er aylık periyotlar halinde pire damlası ve iç parazit hapı almalıdır.

3- Hijyen

Yaşam alanınızı her ne kadar temiz tuttuğunuzu iddia etseniz de, eğer eve ayakkabı veya sokak terliği ile giriyorsanız, kedinizi pire vb. parazitlere oldukça açık olacaktır. Bu yüzden ayakkabıları dışarıda çıkartmanızı öneririz.

4- Dışarı Çıkartmaktan Korkmayın Ama!

Pire damlası süresini geçirmediğiniz sürece kediniz, apartman içerisinde veya bahçeye çıkmak istiyor ya da alışkanlık haline getirmiş, dolaşıyorsa bundan korkmayın.

5- Düzenli Olarak Tarayın

Her ne kadar pire damlası zamanında yapılıyor olsa da eğer dışarı çıkıyorsa birçok pire gibi canlılara açık olacaktır. Bu yüzden düzenli olarak tarayın.