Evcil Hayvanlarla İlgili Şaşırtan Gerçek Ortaya Çıktı! Meğerse Sebebi...

Evcil Hayvanlarla İlgili Şaşırtan Gerçek Ortaya Çıktı! Meğerse Sebebi...

Evcil hayvanlarda, özellikle kedi ve köpeklerde fark edilen bu davranışın sebebi sandığımızdan çok farklı çıktı. Bilim adamlarını şok eden gerçek herkesi şaşırtmaya yetti. Meğerse nedeni çok farklıymış...

Kedi ve köpeklerin huzurlu bir şekilde otururken birden bire ayağa fırlayıp deli gibi koşturduklarını görmüşsünüzdür. Normalde bu durum bizim duyamadığımız herhangi bir sesten korktukları ya da aniden korktukları için yapıldığı sanılırdı. Ancak bilim insanlarının ortaya koyduğuna göre bunu sadece "eğlenmek" için yapıyorlar...

Independent Türkçe'de yayınlanan bir habere göre kedi ve köpeklerin birden "delirmişçesine" evin içinde koşmalarının sebebi ortaya çıktı. Kedi ve köpekler değil aslında doğadaki tüm canlılarda bu hareketi gözlemleyebiliyoruz. Uzun süre çiftlikte tutulan inekler ahırdan çıktığında deli gibi zıplaya zıplaya koşmaktadırlar. Sadece inekler değil aslında tüm memeli canlılar bu hareketi sergiliyorlar. 

Köpekleri gün içinde dışarı çıkarmak önemli

Köpeklerdeki bu durum aslında biraz daha enerji atmaya yönelik. Sadece biriken enerjiyi atmak için ve eğlenmek için durduk yere deli gibi koşmaya başlayan köpeklerin aslında gün içerisinde mutlaka bir süreliğine dışarıda koşmaları gerekiyor. Köpekler bu noktada ihmal edildiğinde doğalarına aykırı olan durum nedeniyle strese girebilirler ve kilo almaya da başlayabilirler. 

Zapt etmesi zor olabilir bu nedenle...

Köpekler bir yandan da çok heyecanlandıklarında bir enerji patlaması yaşıyorlar. Örneğin banyo yaptırdığınız köpeğiniz sizi de su içinde bırakabilir çünkü bu aktivite onları çok heyecanlandırır ve yakalaması güç bir şekilde koşmaya başlarlar. Kötü bir kaza olmaması için bahçe ya da banyo kapısının kapalı olduğundan emin olmanız gerekir.

Kedilerde durum biraz farklı

Kedilerde durum daha zorlayıcı olabilir çünkü bu gece avcıları tam da sizin uyuduğunuz saatlerde ortalıkta deli gibi koşturmaya başlayabilirler. Köpeklerle aynı sebepten koşan kediler bir yandan da eğer sizden ilgi bekliyorlarsa deli gibi miyavlamaya başlayabilirler. Akıllı yaratıklar olan kediler, sizin ayağa kalktığınız durumları iyi bilirler ve bu nedenle "yapma" dediğiniz yerlere giderek büyük gürültüler çıkarıp sizi uyandırabilirler. En iyisi sakin kalmayı öğrenmek ve mutlaka gün içerisinde kediyi oynatarak yormaktır.