Evde beslemiş olduğunuz kedi veya köpeğinizin Sağlıklı Olduğunu Anlamanın 5 Yolu

Evcil hayvanlar bebekler gibidir. Kendilerini kelimelerle ifade edemezler. Bu nedenle, her şeyin normal olup olmadığını belirlemek size kalmıştır.

Evde beslemiş olduğunuz kedi veya köpeğinizin Sağlıklı Olduğunu Anlamanın 5 Yolu
Yayınlanma Tarihi : 25 Aralık 2020 16:30

 Tüm eylemlerini ve durumlarını gözlemlemelisiniz. Pek çok evcil hayvan sahibi, özellikle başlangıçta, bir kedi veya köpeğin davranışındaki küçük bir değişiklikten rahatsız olur ve bir sorun olup olmadığını bilmek ister.

Bununla birlikte, bazı şeylere dikkat ederek, evcil hayvanınızla ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını belirleyebilirsiniz. 

Tabii ki evde gözlem yapmak, düzenli bir veteriner ziyaretini kaçıracağınız anlamına gelmez. Düzenli veteriner muayenelerine ek olarak, işte size kedinizin veya köpeğinizin sağlıklı olup olmadığını söyleyecek bazı ipuçları. 

1. Sağlıklı Nefes 

Bir kedi ya da köpeğin sağlıklı olduğuna karar vermenin ilk yolu solunum yollarını izlemektir. Kedinizin veya köpeğinizin dişlerinde kalıcı bir koku veya tartar varsa, mümkün olan en kısa sürede veterineri görmelisiniz. Ağızdaki birçok enfeksiyon, evcil hayvanlarda diş kaybına ve diğer birçok hastalığa neden olabilir. Düzenli olarak evcil hayvanınızın dişlerine ve ağzına özen göstererek bu riskleri ortadan kaldırabilirsiniz. Rahat bir şekilde nefes aldığı da gözlemlenmelidir. 

2. Temiz Tüyler 

Kedilerin veya köpeklerin vücutlarının ürettiği doğal yağlar tüylerinin parlak ve temiz görünmesini sağlayabilir. Bu yüzden evcil hayvanınızı kirli olmadığı sürece gereksiz yere yıkamamanız gerekir. Evcil hayvanınızı düzenli olarak yıkamak gereksizdir ve zamanla cilt tahrişine neden olabilir. Ayrıca evcil hayvanınızın tüyü donuk ve kirliyse, vücudunun ürettiği doğal yağlar ve hormonlarla ilgili bir sorun olabilir. Bir kedi veya köpeğin kürkünü incelemek, olası sorunları erken fark etmenize yardımcı olacaktır. 

3. İdeal Ağırlık 

Kilo sorunları hayvanlara ve insanlara birçok hastalığı getirir. Obezite, birçok veteriner hekimin evcil hayvan sahiplerini uyardığı en önemli konulardan biridir. Bir kedi veya köpeğin zayıf veya fazla kilolu olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekime danışmalısınız. Evcil hayvanınız sağlık sorunları nedeniyle ideal kiloya ulaşamıyorsa, her porsiyonun büyüklüğünü kontrol etmelisiniz. 

4. Kulak Sağlığı 

Özellikle kulaklar, köpeklerin sağlığına dair pek çok ipucu sağlar. Evcil hayvanınızın kulak içindeki rengi ve içinde sıvı olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Köpeklerin kulakları genellikle kirlenir. Bu nedenle köpeğinizin kulaklarını düzenli olarak temizlemelisiniz.

Kulakları sağlıklı tutmak, köpeğin vücut ısısını korumak için de önemlidir. Bu nedenle köpek ve kedilerinizin kulaklarını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Hayvanınızın kulak problemi yaşadığından şüphelenirseniz ihmal etmeden bir veteriner hekime danışmalısınız. 

5. Enerji 

Her hayvanın kendine ait farklı karakteri vardır. Onu en iyi siz tanırsınız. Bu nedenle, ruh halindeki değişiklikleri en iyi şekilde gözlemleyebilirsiniz. Her hayvan, sahibi ile vakit geçirmeyi sever. Kediniz veya köpeğiniz size eşlik etmiyorsa, normalden fazla uyuyorsa, oyun oynamıyorsa ve yaptığı aktivitelerden her zaman hoşlanmıyorsa, bu belirtiler dikkate alınmaya değerdir. Veterinere gidip kedinizden veya köpeğinizden muayene isteyebilirsiniz.