Evde can sıkıntısına iyi gelecek okunması gereken beş tavsiye kitap

Dünya da olduğu gibi Koronavirüs vakaları ülkemizde de artışa geçmesinin ardından evler, kendini izole etmek isteyenlerin sabit mekanı haline geldi.

Evde can sıkıntısına iyi gelecek okunması gereken beş tavsiye kitap
Yayınlanma Tarihi : 11 Kasım 2020 08:27

Ancak evde zaman geçiremeyenler için internet, sosyal medya siteleri, oyunlar ve tabi ki de kitaplar bu sürece atlatma da insanlara farklı birer dünya ile tanışma fırsatı sunuyorlar. Şu da bir gerçektir ki; kitaplar can sıkıntısını almakta çok iyiler ve okuyucularını büyüleyen birçok kitap var. Peki, piyasa da bu kadar seçenek varken bu kitapları nasıl bulabiliriz?

Öncelikle şunu belirtelim, her insanın dünyası, bakış açısı farklı ve kırılma noktası denilen bir durum söz konusu. Ulusalpost'da yer alan habere göre : Bu durum herkes için farklılık gösterse de olağanüstü kitaplar büyük bir okuyucu kitlesine sahiptir. Evde kalma sürecinin kolay atlatılması ve olağanüstü kitapları keşfetmeye yardımcı olmak amacıyla tavsiye kitaplarımızı sizler için derledik.

1-UÇURTMA AVCISI

Okuyucularını büyüleyen ender kitaplar arasında yer alan Uçurtma Avcısı, kalitesini satış rakamlarıyla da ispatlamış vaziyettedir. Afganistan ve Amerika’da geçen olaylar zinciri, Afganistanlı zengin bir adamın oğlu ile aynı evde görevli uşağın oğlu arasında efsanevi bir anlatımla gerçekleşmekte ve muhteşem bir sonla okuyucunun karşısına çıkmaktadır.

Aynı zamanda filmi de bulunan kitabın Yazarı ise Afganistan asıllı Halit Hüseyni olan bu eser, farklı bir dünyaya yelken açmak isteyenler için büyüleyici bir ortam sunarken, birçok okuyucunun kırılma noktası olacağına hiç şüphe yok.

2-KÖPEK KALBİ

İsmi çok bilinmese de Rusya’daki sistemi eleştiren ender kitaplar arasındadır. Bir köpeğe insan beyni ve testisi nakletme deneyiyle başlayan olayalar zinciri, kısa zamanda okuyucuyu içine çekiyor. Üstü kapalı da olsa sisteme eleştiri niteliğinde olan kitabın yazarı ise Mihail Bulgakov’dur. Deney sonrası köpeğin tüyleri dökülür ve konuşmaya başlar hatta öyle ki kendine iş bile bulur, geri kalan kısımda ise akıllıca hazırlanmış bir final okuyucuyu şaşırtır.

3-AMOK KOŞUCUSU

İsmi garip gelse de Amok Koşucusu, Afrika ve Malezya da kültüre bağlı bir cinnet durumu haline gelmiş psikolojik bir rahatsızlık olarak betimlenmektedir. Kitap ise Yine bu ülkelerde görev yapan bir doktorun yaşadığı pişmanlığı anlatmaktadır. Psikolojik yansımanın etkin kullanıldığı kitabın yazarı ise Stefan Zweig’dir. Sayfa sayısının az olması nedeniyle bir solukta okunacak güzel kitaplar arasında yer almaktadır.

4-KARDEŞİMİN HİKAYESİ

Kim olmayan birisini varmış gibi gösterir ki? Ancak okuyucular bu kitapta, aslında olmayan birinin nasıl var olduğunun farkına varacaklardır. Yalnızlığı iliklerine kadar yaşayan bir adamın nasıl bir mücadele içinde olduğu anlatılmaktadır. Sürpriz bir finale sahip olmakla birlikte, okuma tutkusunun gerçeğe ne kadar yakın olduğu kitap bitince anlaşılmaktadır. Güzel ve sade bir anlatıma sahip olan bu kitap, okuyucular için başucu kitabı haline gelecek ve etkisi uzun süre devam edecektir.

5-İNTİKAM BEKÇİSİ SON KATİL

Bilindiği gibi e-kitaplar da en az basılı kitaplar kadar yaygın hale gelmeye başladı. Play Store Kitaplar’da yer alan bu kitap, polisiye severler için farklı bir dünya sunuyor. Olaylar zinciri, Mustafa adında bir gencin yıllar süren intikam duygusu kısa bir drama ile süslenmiş. Kısa sürede okuyucuyu içine çeken kitabın yazarı ise Recep Akçay. Uygulama da yer alan yorumlardan da kitabın oldukça güzel olduğu anlaşılıyor.

Kitaplar İnsanların bakış açısını değiştiren en önemli materyaller ve bu salgın dönemi onlara zaman ayırmak için en iyi fırsat, tabi ki de farklı dünyalara açılmak can sıkıntısını bir an olsun gidermek isteyenlere.

ULUSALPOST.COM